2019-07-08 Mon: NBP kupuje złoto

$0.02

0.08 $ earned

42 views

Emerald-FX
Emerald-FX added a new post
2 years ago

W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton. Blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP – poinformował Narodowy Bank Polski.
W tym roku zasoby NBP zwiększyły się o 100 ton złota. W ubiegłym roku NBP kupił 25,7 ton złota. W związku z tym, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie.
Ze względu na znaczne zwiększenie naszych zasobów złota i biorąc pod uwagę praktykę innych banków centralnych, zarząd NBP zdecydował o przeniesieniu połowy obecnych zasobów złota (około 100 ton), do skarbców NBP.
Na koniec czerwca 2019 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 103,4 mld EUR, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 117,8 mld USD. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70%) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Jedna z niewielu sensownych rzeczy jaką robi pisowska komuna. Pytanie dlaczego? Sporo banków centralnych skupuje złoto, bo sytuacja geopolityczna jest niepewna. Ale u nas 'jaja' zaczną się po wyborach wygranych jesienią przez PiS i niewykluczone, że złotówka zachowa się podobnie jak turecka lira po wygranych wyborach przez Erdogana w ub. roku. Sprawdź wykres USDTRY, aby się przekonać.
Dzisiaj lira spadła, bo Erdogan wypieprzył ze stanowiska prezesa banku centralnego dlatego, że nie chciał obniżać stóp procentowych. O tym jak postępuje inflacja w Polsce świadczy chociażby spadek siły nabywczej 500+ do 350 PLN (lub nawet mniej), ale nasz bank centralny tej inflacji nie widzi. Po wygranych wyborach nie tylko ceny energii zostaną uwolnione, ale również trzeba będzie w końcu podnieść stopy procentowe, aby przyhamować inflację i wzmocnić złotówkę. W Turcji trzeba było czekać ponad rok, aby sytuacja się ustabilizowała, zobaczymy jak będzie u nas.

 • 2
 • Comment
  2
ADD IMAGE
 • Num3ss
  Num3ss2 years ago

  Moze szykuje sie program Sztabka+ za chomika ;)

  1
  • Emerald-FX
   Emerald-FX2 years ago

   No to zaczynam kupować chomiki, bo jak do tego dojdzie to będzie dobra przebitka :-)
   A jak przyjdzie klęska głodowa to będzie co schrupać :-)

   1