Akumulacja, czy chamski grid?

$0.17

0.79 $ earned

158 views

Click to zoom in
Szymon Machalica
Szymon Machalica added a new post
4 years ago

Inspiracją do tego postu była pewna rozmowa telefoniczna, a raczej monolog mojego znajomego tradera, gdzie w podobnym czasie zaczęliśmy poznawać rynek. Poznałem swój styl gry, który jak najbardziej odpowiada mi do charakteru, profilu psychologicznego i konstelacji gwiazd dnia moich narodzin. Mój kolega tyle szczęścia nie miał i wciąż szuka swojego spekulacyjnego ogrodu Eden.

- Ty nie rozumiesz, Ty gridujesz.

Tak brzmiało jedno z haseł, które zaczęło monolog szkoły OB. Oczywiście, że za tym hasłem stoi Paweł Szwajcar (pozdrawiam) i od razu zaznaczam, że mam do niego bardzo duży szacunek za dyscyplinę, wiedzę rynku, wyniki. Jest tylko po prostu przypadkową postacią w Naszej rozmowie.

Nie jest żadną tajemnicą, ponieważ od pół roku pokazuję co gram i w jaki sposób odbieram setup:

*opór/wsparcie
*wyjście z klina/flagi
*kontynuacja trendu po wyjściu z konsoli.

Te trzy fakty biorę pod uwagę. Niestety, albo stety nie mam metody/wskaźnika, która idealnie określi mi punkt wejścia na zasadzie "OSTATNI SZCZYT PIPSU KURWA ŁADUJ ARMATY" lub analogicznie dołek. Biorę pod uwagę ("las -> drzewo -> gałąź -> liść") spacer po interwałach tak samo jak analizy, które publikuję w większości przypadków (średnio 7/10) jest z interwału D1/H4.
Kolejnym faktem jest zajęcie odpowiednich pozycji oraz wyraźne określenie fejkowych wybić. Nie chce się złapać na pozycjach na takim fejku. Jeżeli konsola ma dopiero jeden szczyt to z SL czekam na drugi, który zazwyczaj jest wyższy i wtedy mogę określić poziom SL. Kiedy już mniej więcej to mam w kupię wtedy mogę zajmować pozycję.

Kiedy grid, a kiedy akumulacja, co jak Cię wywiezie?

Otóż jaka różnica kiedy na pozycje mam 1 lot (1/10 depo) i ładuje od razu lot, a jaka kiedy obserwuje sobie konsolę i strzelam po H1/H4 dziesięć razy lub dwadzieścia 0.1/0.05? Pozycje mam dobrane na całej rozpiętości konsoli (akumulacja/dystrybucja) i wszystko ustawione z SL na tym samym poziomie? Na upartego matematycznie rozbicie jest tyle dobre, że mniejszy jest minus na tych pozycjach, który były dobrane stosunkowo po lepszej cenie, a konsole wybiło w drugą stronę niż stałem. Fakt, że wybiło w złą stronę jest normalne, bo nie ma demona ze stu procentową skutecznością.

"Twoja krzywa kapitału jest tylko w górę, bo nie zamykasz stratnych".

Otóż w tym zdaniu są dwa kłamstwa:

1) Nie zamykam stratnych, bo mam zamykać stratne, które są w konsoli? Czyli logicznie rzecz biorąc ZACZYNAM dopiero setup.
2) Otóż jeśli wybicie jest w drugą stronę, czyli inaczej niż zakładałem to zamykam.

Grid?

Grid jest wtedy kiedy wiem, że to wali inny scenariusz, a ja zamiast zamknąć, uciąć straty to zamykam z nadzieją uśrednienia pozycji i wyjścia z jak najmniejszym minusem lub na zero. Ta świadomość jest znacząca.

Dla mnie temat jest tak oczywisty, że ciężko mi tłumaczyć, że trawa jest zielona, a niebo niebieskie. Wrzucam parę przykładów do postu z mojego tradingu, które akurat miałem z marca pod ręką. Mogę dodawać jakiś specjalny #, aby w przyszłości od razu podpinać pod ten post zagrania.

 • 5
 • Comment
  2
ADD IMAGE
 • Paweł SzwajcarFX
  Paweł SzwajcarFX4 years ago

  Akumulacja to tak samo GRID. A dlaczego ktoś zapyta? A dlatego, że jak weźmiesz pozycje jedną z 10 i cena od razu pójdzie w zakładany target to zarobisz 1/10 tego co byś zarobił jakbyś wchodził od razu wszystkim. A jak cena pójdzie źle to sobie podokładasz jak zwykły GRIDziarz całą pulę akumulacyjną… Show more

  2
  • Szymon Machalica
   Szymon Machalica4 years ago

   Nawet od zarobku 1/10 jeszcze nikt nie zbiedniał.

   1