Antycypacja 11/2018...przygotowanie do handlu

$0.07

0.34 $ earned

67 views

Click to zoom in
Piotr Majda
Piotr Majda added a new post
3 years ago

Tydzień zacząłem od aktywacji pozycji długiej na parze EURCHF. Z początkiem marca wspomniana para silnie rośnie a ostatnie kilka dni to lekka korekta, która prawdopodobnie jest krótkim przystankiem w obecnej fali umocnienia euro. Sygnał dodatkowo argumentuję tym, że strefa Euro znacznie szybciej przystąpi do podwyżek stóp procentowych, co pozwoli na domknięcie luki ze stycznia 2015. Celem dla zlecenia jest osiągnięcie poziomu 1,195. Zakładam wcześniejszą realizację scenariusza. Zlecenia obronne mam na poziomie 1,165.

W dniu dzisiejszym zdecydowałem się także na pozycje długie na indeksie WIG20. Argumentuje to tym, że poziomy indeksów europejskich znacznie odbiegają od poziomów indeksów amerykańskich, które odrobiły większość strat, a NASDAQ100 z początkiem tygodnia pokonał kolejny raz historyczne szczyty. Po za tym ECB jak i NBP nadal utrzymują gołębi wydźwięk komunikatów, które powinny wspierać rynek akcyjny. Dużym zagrożeniem byłoby zaostrzenie konfliktu celnego między USA a Unią Europejską. Odwetowe cła ze strony UE mogłyby przełożyć się na nałożenie ceł na samochody importowane do USA z Niemiec, co z pewnością byłoby dużym ciosem w niemiecką jak i europejską gospodarkę. Stop loss jest bardzo blisko ze względu na to, że układ na wykresie może sugerować koniec korekty wzrostowej i kontynuację spadków i jeżeli taki scenariusz będzie się rozwijał, bardzo szybko uciekam z pozycji.

Po za tym utrzymuję pozycje długie w srebrze, które mam aktywne od zeszłego tygodnia. Do zapoznania się ze szczegółami analizy zapraszam do antycypacji z tygodnia 9/2018. https://tradingdot.com/pl/traders/1067-piotr-majda/posts?post=145-antycypacja-92018-35plany-handlowe-na-najbli%C5%BCszy-t

W tym tygodniu przed nami też kilka bardzo ciekawych odczytów makroekonomicznych. We wtorek poznamy dane o amerykańskiej inflacji, które z pewnością będą istotne i mogą przynieść znacząca zmienność. Po bardzo dobrych piątkowych danych dolar jest nieco słabszy ze względu na niższą dynamikę wzrostu płac. jednak należy zauważyć, że dynamika wzrostu płac jest większa niż inflacja co wypływa na presję pod silniejszy wzrost cen. Nieco słabszy sentyment do dolara może już we wtorek znacznie się zmienić jeżeli dane o inflacji przekroczą oczekiwania rynkowe co w połączeniu z dobrym odczytem z piątku może dać silny impuls do wzrostów na dolarze. W razie pojawienia się takiego scenariusza swojej okazji rynkowej będę szukał najprawdopodobniej na parze USDCHF. W środę będą publikowane dane o sprzedaży detalicznej, które także będą znaczące dla USD.

W piątek po dobrym odczycie inflacyjnym w Norwegii zająłem pozycje krótkie na parze USDNOK a już w poniedziałek realizowałem zyski. W środę natomiast mamy podobny odczyt inflacyjny w Szwecji. Po ostatnich słabszych danych korona szwedzka znacznie się osłabiła a na parze EURSEK widzieliśmy nawet poziomy powyżej 10,2, które ostatni raz notowane były na tej parze w 2010 roku. Ostatni dobry odczyt inflacyjny z Norwegii pozwala przypuszczać, że rynek także będzie zaskoczony dobrym odczytem ze Szwecji, co przy tak atrakcyjnych poziomach na EURSEK może znacznie przełożyć się na umocnienie korony szwedzkiej.

W środę zwrócę także uwagę na dane o zapasach ropy naftowej. Ostatni odczyt o wieżach wiertniczych okazał się mniejszy pierwszy raz od kilkunastu tygodni. W razie utrzymywania się w środę słabszego dolara, będę szukał okazji do zajęcia pozycji długiej na ropie naftowej.

Zeszło tygodniowa pozycja krótka na EURPLN zakończyła się nie powodzeniem, ze względu na silnie gołębi przekaz RPP po ostatnim posiedzeniu. Dochodzące jednak dobre wiadomości z polskiej gospodarki oraz cały czas utrzymujące się dobre wyniki budżetu państwa powodują, że mój sentyment do PLN jest nadal mocny. W czwartek publikowane są dane o inflacji w Polsce a w piątek dane o wysokości zarobków. Jeżeli będą sprzyjać sentymentowi do PLN a na świecie będzie zauważalny odwrót od JPY i CHF ponownie będę szukał okazji do szortów na EURPLN lub USDPLN.

W ostatnich tygodniach wspominałem o silnym jenie a dla pary USDJPY oczekiwałem nawet poziomów 101,5. Po ostatniej analizie wolumenowej na Commitment of Traders http://www.cmegroup.com/tools-information/quikstrike/commitment-of-traders-agricultural.html, zauważyłem że ilość pozycji długich w JPY jest najwyższa od grudnia 2015 roku, co może sugerować, że potencjał do silnych spadków na USDJPY jest już ograniczony.

Pełen dziennik na www.dzienniktradera.com

Pozdrawiam!
Piotr

 • 7
 • Comment
  2
ADD IMAGE
 • Piotr Majda
  Piotr Majda3 years ago

  Aktywne pozycje USDSEK sell, EURCHF buy, wig 20 już zamknięty na stop loss, po za tym aktywny buy na srebro. Obecnie jest niska zmienność na rynku a w tym tygodniu prawdopodobnie będę szukał tylko buy na ropie podczas publikacji danych o zapasach. Pod warunkiem, że dolar utrzyma słabość po danych o… Show more

  0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda3 years ago

   Na rynku panuje cały czas mała zmienność, na ten tydzień to już chyba koniec handlu. Aktywne zlecenia nie mogę zabezpieczyć a stop lossy też nie zostały aktywowane. Ryzyko utrzymuje się powyżej -3%...nie ma co się pchać na rynek.

   1