Antycypacja 2/2018 -2,25 ... plany handlowe na najbliższy tydzień.

$0.00

0.02 $ earned

4 views

Click to zoom in
Piotr Majda
Piotr Majda added a new post
4 years ago

W najbliższym tygodniu odbywać się będą rozmowy koalicyjne w Niemczech o których wspominałem w poprzednich antycypacjach. Obecnie nie zapowiada się na zerwanie negocjacji i rozpisanie nowych wyborów. Jednak zyskujący na sile w ostatnich trzech dniach DAX zareaguje silnymi spadkami w razie zerwania rozmów i rozpisania nowych wyborów w Niemczech. Wiadomości z naszego zachodniego sąsiada będą przeze mnie na bieżąco monitorowane w najbliższych dniach i w razie zaskakujących informacji będę zajmował pozycje krótkie. Alternatywny scenariusz: Po takim silnym ruchu na niemieckim indeksie przeważnie na kilka dni robiła się wąska konsolidacja i dochodziło do kontynuacji ruchu. W najbliższe dni może być podobnie i liczę że w razie utrzymania się optymistycznych nastrojów rynkowych dojdzie do pobicia nowych rekordów.

Kolejnym ryzykiem jakie w ostatnich tygodniach obserwowałem był kryzys koreański, który prawdopodobnie na kilka tygodni lub miesięcy zejdzie na drugi plan. Ze względu na odbywające się w Korei Południowej zimowe igrzyska olimpijskie Koreańczycy z północy chcą wysłać swoich zawodników na zawody co ma zagwarantować bezpieczeństwo podczas trwania imprezy a także stało się przyczyną do wznowienia rozmów między stronami konfliktu. Ostatnie drastyczne ograniczenie dostaw ropy do północy widocznie wymusiło przystąpienie do rozmów. Stany Zjednoczone obecnie nie deklarują chęci współpracy i mogą przystąpić do rozmów w momencie jak reżim zgodzi się na redukcję arsenału nuklearnego.

Do prowadzonych krótkich pozycji swingowych na EURTRY i EURSEK w tym tygodniu będę szukał pozycji długich na GBPCHF i USDJPY. Po pierwsze dlatego, że brytyjska jak i amerykańska waluta są w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W USA są zapowiadane trzy podwyżki stóp procentowych a w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie tylko jedna w końcówce roku. Z tym że pierwsza podwyżka przez Bank Anglii była bardzo gołębia ze względu na to że inflacja i presja płacowa mają wzrastać w umiarkowany sposób. Moim zdaniem jednak jest duża szansa na rozczarowanie tych oczekiwań i pojawienie się optymistycznych danych które przyspieszą podwyżki stóp i dadzą oczekiwany impet do umacniania się funta. W przypadku dolara mamy rekordowe pozycjonowanie w euro, które już raczej znacznie się nie umocni co powoduje presję podażową na parze EURUSD, która także przyczyni się do wzrostu popytu na dolara.
https://twitter.com/Insider_FX/status/949388635534712834
Po za tym na świecie mamy indeksy strachu na rekordowo niskich poziomach a wspominane wyżej ryzyka prawdopodobnie nie zrealizują się co także przełoży się na zmniejszenie awersji do ryzyka i będzie działało jako czynnik podażowy dla jena i franka szwajcarskiego. Czynnikiem ryzyka dla funta są negocjacje Bretix, ale ich zakończenie planowane jest na październik, więc oczekuję spokoju medialnego wokół tej sprawy co powinno sprzyjać założonemu scenariuszowi. Dla pary GBPCHF celem jest poziom 1,4 a dla pary USDJPY 116,7. Wejścia w pozycję będę szukał poniżej piątkowego zamknięcia ze zleceniami obronnymi analogicznie na poziomie 1,317 i 111,8.

Kolejnym ciekawym krótkoterminowym scenariuszem na bieżący tydzień będą pary z koroną norweską. W ostatnim tygodniu w sposób znaczny uległa umocnieniu a w środę poznamy dane inflacyjne, które w Norwegi w ostatnich miesiącach mocno rozczarowują. W tym tygodniu prognozy rynkowe mówią o inflacji 1,5% a ostatni odczyt był na poziomie 1,1%. Silne umocnienie korony w ostatnim tygodniu może spowodować, że w razie rozczarowujących danych możemy spodziewać znacznego osłabiania NOK, ale w okresie krótko terminowym - kilka sesji. Taki rozwój sytuacji będzie służył zarobieniu na korekcie wzrostowej na parach EURNOK i USDNOK i będę tutaj szukał swoich okazji inwestycyjnych. Długo terminowo widzę większe szanse na umocnienie się norweskiej waluty a wsparciem dla takiego scenariusza jest ostatni rozjazd korelacji z ropą naftową o której wspominałem w poprzednich ideach.
W najbliższym tygodniu mamy także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie powtórzy swoje plany co do podwyżki stóp na początku kolejnego roku. Sytuacja taka może spowodować lekkie osłabienie się polskiej złotówki. Scenariusz pozostawiam do obserwacji. W czwartek poznamy protokół z ostatniego posiedzenia EBC, który raczej nie wniesie nic istotnego do handlu na euro. W końcówce tygodnia będą też opublikowane ważne dane z amerykańskiej gospodarki o inflacji i sprzedaży detalicznej. W dniu dzisiejszym nie zakładam na razie inwestycji podczas publikacji tych danych. Decyzję podejmę w czwartek lub piątkowego poranka. ustabilizowanie się kursu pary EURUSD w wąskim zakresie będzie zapowiadało, że rynek czeka na publikację która może się przyczynić do zwiększonej zmienności. Rynek opcyjny będzie też pomocny w podjęciu decyzji.

Ryzyko: EURNOK 0,5% GBPCHF 0,75% USDJPY 0,5% DAX 0,5%

Pełny dziennik na
www.dzienniktradera.com

Udanego tygodnia :)
Piotr

 • 5
 • Comment
  11
ADD IMAGE
 • Dawid Augustyn
  Dawid Augustyn4 years ago

  Super wpis! ;)

  2
  • Piotr Majda
   Piotr Majda4 years ago

   Dzisiejszej nocy aktywacja buy limit na USDJPY.

   1
   • Paweł Augustyn
    Paweł Augustyn4 years ago

    Mi akurat wybiło USDJPY w nocy na BE. Ale jestem dalej pro longowy :)

    1
   • Piotr Majda
    Piotr Majda4 years ago

    U mnie SL

    0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda4 years ago

   Zlecenie limit na gbpchf przesynięte na poziom 1,3242 sl 1,3175 tp 1,4

   1
   • Piotr Majda
    Piotr Majda4 years ago

    Buy limit gbpchf aktywowany.

    0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda4 years ago

   Dane z Norwegi o inflacji zostały właśnie opublikowane i zaskoczyły na plus. Na taki scenariusz też byłem przygotowany ponieważ cena w ostatnich dwóch dniach podeszła pod opór 8,12. Po zamknięciu się świecy dziennej na nowych dołkach pozycja będzie zabezpieczona. Swing na dłuższy termin z celem na 7… Show more

   1
   • Piotr Majda
    Piotr Majda4 years ago

    Pozycję na USDNOK powiększyłem o 10%...obecnie mamy zniesienie porannego umocnienia korony.

    0
   • Piotr Majda
    Piotr Majda4 years ago

    W dniu dzisiejszym mamy wybicie dołków na parze USDNOK i dzięki temu zabezpieczyłem pozycję na cenie wejścia. Cel pozostaje nie zmieniony.

    0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda4 years ago

   Niestety pogorszenie nastrojów na świecie związane z informacjami z Chin i zaprzestaniu kupowania amerykańskich obligacji oraz mniejszy skup aktywów przez Bank Japonii spowodowały, że scenariusze na pary GBPCHF i USDJPY zakończyły się niepowodzeniami. Strata zgodnie z przyjętym ryzykiem.

   0
   • 0