Avocado - green gold

$0.10

0.46 $ earned

23 views

Emerald-FX
Emerald-FX added a new post
2 years ago

Czy wiesz że:
- uprawa awokado ma fatalny wpływ na środowisko - do wyprodukowania 3 owoców awokado potrzeba 1000 L wody?
- w czasach Pinocheta w Chile sprywatyzowano dystrybucję wody, sporo z niej zatrzymywana jest w górnych partiach, aby nawadniać plantacje awokado,a 'blue gold' zrobił się tak drogi, że ludzie chcąc zaoszczędzić załatwiają się do reklamówki i myją w wiadrach.
- w 2017 wyprodukowano ok 5.92 mln ton. Meksyk jest zdecydowanie największym producentem i jest odpowiedzialny na 34% globalnej produkcji (2.01 mln ton), Dominikana (0.64 mln t), Peru (0,47 mln t), Indonezja, Kolumbia, Brazylia, Kenia, Wenezuela, Chile i USA....czyli znasz już 10 największych producentów.
- w USA awokado uprawia się głównie w Kalifornii (95%) na powierzchni ok 240 km kw.
- w zeszłym roku Francuzi zjedli 105 tyś ton awokado, prawie tyle ile winogron.
- w Meksyku mafijne kartele szybko zorientowały się, że pobieranie haraczu od plantatorów to lepsza i łatwiejsza kasa niż z handlu narkotykami
- w niektórych cywilizowanych krajach mieszkańcy i szefowie kuchni w proteście zaczynają ograniczać spożycie lub nawet pozbywać się awokado ze swojego menu. Szczególnie duża presja jest na prestiżowe restauracje z rankingu Michelin'a, gdyż awokado już zapracował sobie na ksywę 'krwawe diamenty Meksyku'
- trzy dni temu: w miejscowości Uruapan (ok. 250 km od Mexico City) w stanie Michoacán znaleziono 19 martwych ciał, 9 z nich zawieszone pod mostem z banerem lokalnego kartelu Jalisco New Generation z wiadomością “Lovely people, carry on with your routines”
Post powstał po obejrzeniu dokumentu na TVN24 BiS.

  • 0
  • Comment
    0
ADD IMAGE