Ciągle w niepewności - Analiza techniczna

$0.14

0.70 $ earned

14 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
2 years ago

Analiza techniczna z dnia 12.08.2019

Od pewnego czasu sytuacja na rynkach walutowych nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trwamy w stanie ciągłej niepewności. Takiego stanu rzeczy nie lubią inwestorzy, co odbija się na notowaniach polskiej waluty.

CHFPLN

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na parze CHFPLN widzimy zarysowany trend wzrostowy. Jeszcze niedawno cena franka szwajcarskiego oscylowała przy górnym ograniczeniu konsolidacji w okolicy 3,83 zł, a dziś kredytobiorcy obawiają się przekroczenia poziomu 4,00 zł. Czynników, które doprowadziły do takiej sytuacji jest wiele, jednak do najważniejszych należy awersja do ryzyka wśród inwestorów - w sytuacji, gdy na rynkach i w polityce nie ma stabilnej sytuacji, wybierają oni tzw. bezpieczne przystanie. Jedną z nich jest szwajcarska waluta. Zwiększony apetyt na ryzyko najprawdopodobniej szybko nie wróci. Powodem niepewności są przeciągające się i momentami zaostrzające negocjacje handlowe na linii Stany Zjednoczone - Chiny. Nie najlepiej dzieje się też w Europie. Tutaj wisi widmo wcześniejszych wyborów we Włoszech oraz kolejna interwencja Europejskiego Banku Centralnego. Nie należy również zapomnieć o zbliżającym się terminie brexitu.

EURPLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Prawdopodobieństwo recesji w europejskiej gospodarce jest coraz silniejsze. Coraz bardziej spekuluje się też na temat interwencji EBC w postaci ruchów stopami centralnymi lub ponownego wprowadzenia programu skupu aktywów. W ostatnim czasie zwiększa się też prawdopodobieństwo rozpisania przedwczesnych wyborów parlamentarnych we Włoszech. Dodając do tego wszystkiego istotny temat brexit, można by się spodziewać, że wspólna waluta będzie tanieć względem złotówki. Nie dzieje się tak dlatego, że europejskie problemy to nie wszystko. Niestabilny obraz polityki państw wschodzących sprawia, że ich waluty, w tym złoty, nie mają większych szans na aprecjację. To powoduje dość silny trend wzrostowy na EURPLN - euro kosztuje na początku tygodnia ponad 4,32 zł.

USDPLN

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 4-godzinowy


Po chwilowym zawahaniu, który kierunek powinien obrać kurs USDPLN, w poniedziałek nastąpiła kontynuacja trendu wzrostowego. Aktualnie za dolara amerykańskiego przyjdzie nam zapłacić nieco ponad 3,86 zł. Pomimo tego, że Donald Trump ponownie próbował podgrzać atmosferę wokół wojny handlowej twierdząc, że to stronie chińskiej bardziej zależy na uzyskaniu porozumienia, a wrześniowa tura rozmów może wcale nie dojść do skutku. Brak konkretów i niejasny status tego konfliktu zmusza inwestorów do lokowania kapitału w bezpiecznych aktywach, stąd też notujemy wzrost ceny jena, franka czy złota. Cała ta sytuacja nie wpływa również pozytywnie na notowania dolara na szerokim rynku. Co prawda w stosunku do złotówki wciąż pozostaje silny, ale wobec głównych walut jego siła nie jest już tak widoczna.

GBPPLN

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Obserwując zmiany na parze GBPPLN można powiedzieć, że tradycyjnie znajdujemy się w trendzie spadkowym. Cena brytyjskiej waluty aktualnie znajduje się najniżej od prawie 2 lat. Funt na początku tygodnia wyceniany jest na 4,66 zł. Deprecjacja brytyjskiej waluty jest niezmiennie skutkiem przeciągającej się niepewności wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do niedawna praktycznie pewny był “no deal brexit”. Teraz pojawiają się jednak informacje o rozpoczęciu rozmów Borisa Johnsona z premierem Irlandii. Na odpowiedź, czy w tak późnej fazie negocjacji takie posunięcie da jakiekolwiek efekty, przyjdzie nam chwilę poczekać.

  • 2
  • Comment
    0
ADD IMAGE