Co zrobić by nie stracić bitcoin cz2

$0.07

0.34 $ earned

170 views

Click to zoom in
BitBoy added a new post
4 years ago

Błąd w kontrolowaniu portfeli
Janusz używał Eletcrum( lekki portfel) do wykonywania transakcji bitcoinowych. Obawiając się kradzieży, chciał cały czas mieć kontrole nad stanem swojego konta używając różnych urządzeń( telefon, tablet, laptop).
Decyzja padła na blochchain.info do monitorowania aktywności na portfelach. Electrum zawierał kilka portfeli, ale tylko na jednym były 0,3 BTC. Jako że był to jedyny portfel jakiego używał przeniósł adres tylko używanego portfela.
Kilka tygodni później Janusz dokonał transakcji w wysokości 0,2BTC ze swojego Electrum. Po otrzymaniu towaru postanowił sprawdzić stan swojego konta w blockchain.info.
Janusz spostrzegł, że część jego środków za zakupy została przeniesiona na nieznany adres. Szybko doszedł do wniosku, że komputer na którym używał lekkiego portfela Electrum został zainfekowany wirusem,a jedyny skuteczny sposób pozbycia się wirusa wg Janusza był.....format twardego dysku.

Wyjaśnienie:
Janusz podejrzewał, że "wirus" zmienił adres portfela odbiorcy tuż przed zaakceptowaniem transferu. Electrum ( tak jak zakłada idea) zwrócił resztę z transakcji na jedno NOWO powstałe konto. Błędem Janusza było obserwowanie tylko jeden portfel którego saldo zmniejszyło się do zera, a nie zwrócił uwagi że reszta wróciła na inny portfel- nowo utworzony
Odzyskiwanie:
Electrum zachęca do bezpiecznego przechowywania 12-słownego hasła, które pomaga w odzyskaniu portfeli. Janusz posiadając wartość "seed" bez problemu może odtworzyć portfel, stan jego oraz transakcje.
Zapobieganie
-Jeśli używasz portfela deterministycznego, nie zapomnij ustawić funkcji "watching-olny wallet" do kontrolowania portfeli.
- Jeśli używasz Bitcoin Qt, musisz ręcznie uaktualniać listę obserwowanych portfeli po każdej dokonanej transakcji lub zmienić na portfel rodzaju deterministycznego.

  • 4
  • Comment
    0
ADD IMAGE