Czego oczekiwać po FED w najbliższą środę?

$0.13

0.64 $ earned

128 views

Click to zoom in
Piotr Majda
Piotr Majda added a new post
2 years ago

W środę będzie podjęta decyzja przez FED o stopach procentowych w USA. Na najbliższym posiedzeniu będziemy mogli także znaleźć wskazówki co do tego jak będzie się kształtować polityka monetarna w przyszły roku.

Obecnie rynek oczekuje podwyżki w grudniu i trzech w 2019 roku. Jeżeli nie będzie podwyżki na najbliższym posiedzeniu w środę to będzie silne osłabienie dolara. Kolejną kwestią jest to ile będzie podwyżek stóp w przyszłym roku. Obecnie rynek oczekuje ich trzech. Jeżeli FED je potwierdzi lub zadeklaruje, że będzie ich więcej to dolar powinien umacniać się chyba że w grudniu nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Powell ostatnio mówił że jest blisko stabilnych cen i maksymalnego zatrudnienia,co może sugerować lekki oddech w zacieśnianiu polityki monetarnej.

Gospodarka USA

Rynek pracy miał chwilę słabości ale obecnie widać że znowu jest na dobrej drodze a wzrost wynagrodzeń jest powyżej 3% r/r. Ostatnie dane o sprzedaży detalicznej były zgodne z oczekiwaniami, produkcja przemysłowa wzrosła powyżej mediany oczekiwań. Inflacja w USA w ostatnim miesiącu była na poziomie 0% m/m. Jeżeli chodzi o wskaźnik rok do roku pozostawał na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej czyli na 2,2%. Widać wyraźnie, że w ostatnich miesiącach presja inflacyjna zmniejszyła się ponieważ wskaźnik roczny jeszcze w czerwcu i lipcu wynosił 2,9%.

Wynagrodzenia

Źródło: Eikon / Reuters

Inflacja

Źródło: Eikon / Reuters

Gospodarka USA rozwija się dobrze, kwestią sporną pozostaje deficyt rządowy Stanów Zjednoczonych, który jest bardzo wysoki i w najbliższych dniach może dojść do kolejnej blokady rządu (shutdown) i jest to czynnik osłabiający dolara. Trump bardzo mocno walczy o ścianę między Meksykiem i USA. Stara się znaleźć pieniądze na ten cel w sporze politycznym z demokratami. Mówi że jeżeli nie znajdą się na to pieniądze to dojdzie do shutdown i do zamknięcia pracy niektórych części rządu. Powiedział, demokratom że “i tak zbuduje tą ścianę i nie ważne czy pieniądze znajdą się teraz przy rozmowach z demokratami czy za pomocą wojska czy za pomocą innej drogi ….i tak zbuduję tą ścianę”. Widać, że Trump jest bardzo zmotywowany i uparty na budowę ściany co może doprowadzić do shutdown i osłabienia w krótkim terminie dolara amerykańskiego.

FED w swoim komunikacie po za tematem polityki monetarnej najprawdopodobniej zwróci uwagę na wysoki deficyt budżetu państwa oraz na to, że deal pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską nie podąża w dobrym kierunku i może się zakończyć twardym Brexit i spowodować zmianę wartości wielu aktywów.

 • 4
 • Comment
  9
ADD IMAGE
 • Piotr Majda
  Piotr Majda2 years ago

  Fed zgodnie z oczekiwaniami podwyższył stopy procentowe. Wspominał także o silnej gospodarce i dobrej kondycji rynku pracy. Do istotnych zmian należy zaliczyć lekkie obniżenie oczekiwań inflacyjnych oraz dwóch podwyżek zamiast trzech w 2019 roku. Rynek odebrał komunikat w jastrzębi sposób w pierwszej… Show more

  0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda2 years ago

   Dzisiaj realizuje zyski na zlocie.

   0
 • Emerald-FX
  Emerald-FX2 years ago

  Chcesz 'shortowac' USD.......mam nadzieję, że póki co się powstrzymałeś :-)
  Co prawda reakcja względem EUR, GBP czy CHF była niewielka, to w ciekawy sposób obniżyła wycenę AUD, NZD, które relatywnie sporo straciły w stosunku nie tylko do USD, ale również w stosunku do JPY, czy eurowalut.
  Ciekawe…
  Show more

  0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda2 years ago

   mniejsza ilość podwyżek stóp, niż oczekiwano, wyjaśniam w komentarzu powyżej....dolara szortuje na złocie.

   0
  • Emerald-FX
   Emerald-FX2 years ago

   No właśnie, stwierdzenie 'sytuację wykorzystuję do gry na krótko na USD' jest mało precyzyjna. Ciekawe ilu czytających wpis domyśliło się, że kupujesz złoto? Gdybyś wstawił gdzieś zrzut ekranu z trejdem to sytuacja byłaby jasna. Co to polityki stóp procentowych to mniej więcej jestem zorientowany.… Show more

   0
  • Piotr Majda
   Piotr Majda2 years ago

   ...i tak tego nikt nie czyta...robię to dla siebie. Jak masz pytania z chęcią rozjaśnię sytuację.

   0
  • Show all
 • Marek Lubaszewski2 years ago

  Ja czytam ;) i pozdrawiam.

  1
  • Piotr Majda
   Piotr Majda2 years ago

   ...również pozdrawiam!

   0