Czy czekają nas spadki na indeksach?

$0.08

0.38 $ earned

192 views

Click to zoom in
Grzegorz_Trader
Grzegorz_Trader added a new post
3 years ago

Stara śpiewka "sell in may and go away" czyli co nas czeka w maju?

DAX króluje we wzrostach,

obok S&P 500 też pokazuje cały czas górę, ale jak inne indeksy?

Przede wszystkim ostatnie wzrosty od świąt wielkanocnych mają bardzo symboliczny charakter, co oznacza wyczerpanie potencjału zakupowego, to samo wskazuje np, przegrzane RSI na DAX-ie i mocno osłabione momentum i stoch. Prawdopodobnie jak to często traderzy określają, ostatnie wzrosty mają raczej charakter czyszczenia SL, niż rzeczywistą siłę nabywczą.

A dla przykładu jak wyglądają inne indeksy? Do mnie przemawia bardzo mocno DJ30, na nim rozpoczęła się budowa silnej formacji spadkowej, mamy tu potwierdzony insidebar spadkowy.

Podobnie wygląda indeks hiszpańskich bluechipów.

. Na przykład australijski indeks, bardzo silny wskaźnik potencjału zakupowego dla surowców przemysłowych kształtuje się podobnie jak S&P 500

A jak fundamenty?
Czy za wzrostami na DAX-ie stoją jakieś silne przesłanki, wg. mnie nie (zapraszam do dyskusji, jeśli ktoś ma inne zdanie). W USA mamy aktualnie sezon publikacji wyników kwartalnych, co podtrzymuje popyt na niektórych walorach, ale ile jeszcze paliwa mamy na zakupy?
Ropa już zaczęła spadać, na niespotykanie wysokim poziomie mamy też zakup obligacji krótkoterminowych w USA. Czyżby inwestorzy przestali wierzyć w dalsze wzrosty?

Zatem zarówno fundamenty jak i techniczne wskaźniki wskazują na wyczerpanie siły nabywczej. Teraz oczekuję tylko katalizatora dla spadków.

 • 1
 • Comment
  4
ADD IMAGE
 • Emerald-FX
  Emerald-FX3 years ago

  Grześ, na wykresie widać, że masz otwarte pozycje, ale na jakim koncie? Bo na żadnym z tych co masz zarejestrowane w TDC nie widać tych transakcji.
  Spaść, spadnie, pytanie kiedy. Jak widzę, to nie szalejesz z pozycjami, więc w miarę rozsądnie podchodzisz do tego gridowania, ale jak masz konto niedokapitalizowane…
  Show more

  0
  • Grzegorz_Trader
   Grzegorz_Trader3 years ago

   Dzięki za odpowiedź, owszem są pozycje ale niewielkie, to konto jest zarejestrowane, ale musiałbym je podłączyć ponownie bo komputer mi siadł (tzn. dysk). One są malutkie bez SL, ale by wyczyścić mi konto, to musiałby np. DAX wystrzelić ponad 13000, a to jest nierealne moim zdaniem. Co do fundamentów… Show more

   1
  • Emerald-FX
   Emerald-FX3 years ago

   W sumie, to nie mam zamiaru aż tak bardzo się sprzeczać, bo też czekam na spadki, tyle tylko, że z doświadczenia wiem jak to wygląda. Jeżeli wszystko wygląda tak oczywiste dla takich laików jak my, to bardzo często rynki jeszcze długo idą w drugą stronę. Czy DAX nie może wyciągnąć powyżej 13K, nie wiem… Show more

   0
 • Grzegorz_Trader
  Grzegorz_Trader3 years ago

  Dziś Dax wybił kolejny szczyt, ale nietrwale i minimalnie, to podbicia które tylko wskazują na brak wielkich ciągot do zakupów. Dax jest w konsolidacji, dziś mieliśmy trzeci atak na szczyt, jest to taka dosyć znana formacja 3 ataków, jak ten ostatni nie odnosi skutku strona atakująca przegrywa.

  0