Formacja podwójnego wierzchołka oraz podwójnego dołka

$0.00

0.02 $ earned

5 views

Dawid Augustyn
Dawid Augustyn added a new post
3 years ago

https://www.youtube.com/watch?v=vAL1UHepYds

W lekcji 35. podjąłem temat dość popularnej sytuacji rynkowej, czyli momentu kiedy nie jest pokonywany poprzedni opór i pojawia się układ odwracający wcześniejszy trend. Mowa o pojedynczym reteście poprzedniego poziomu cenowego.

Tak jak w przypadku każdej formacji cenowej, najpierw musimy dokonać identyfikacji kierunku trendu, bo jeżeli mamy konsolkę to oczywiście nie ma czego odwracać. Narzędzi do określenia trendu jest mnóstwo, poprzez zwykłą obserwacje lokalnych dołków i wierzchołków a na wskaźnikach kończąc. Ja tutaj jestem zdecydwanie zwolennikiem prostoty i sam zwracam uwagę tylko i wyłącznie na relacje poszczególnych punktów zwrotnych na wykresie. Dobrym narzędziem w temacie kierunku trendu wydają się być wszelkiego rodzaju średnie kroczące.

Sam początek kształtowania się formacji cenowej nie jest niczym nadzwyczajnym. W przypadku podwójnego wierzchołka otrzymujemy najpierw komunikaty z price action (formacje świecowe) o zbliżającej się korekcie. Kolejny dołek powstaje wyżej niż poprzedni i rozpoczyna się atak szczytowy.

Atak szczytowy nie może się udać, jeżeli mówimy o formacji podwójnego wierzchołka lub dołka cenowego. Tutaj jest kilka szkół jeżeli chodzi o to czy poprzedni wierzchołek może być naruszony. Generalnie nie powinien i jeżeli nie został naruszony to siła formacji jest większa. Natomiast nie możemy zapominać o sytuacjach spornych jakimi są false breaki (fałszywe wybicia). Na false breaki może pomóc tylko i wyłącznie odpowiednie zarządzanie kapitałem. Popadanie w paranoje polegające na tym że zajmujemy pozycje, jeżeli zostanie poziom przebity o 10 pipsów, potem o 15 pipsów, 20 itp. na dłuższą metę będzie powodowało więcej strat niż pożytku. Wielkość wybicia poprzedniego wierzchołka negujące powstanie formacji powinno być dostosowane do interwału. Im mniejszy interwał tym wybicie danego poziomu może być delikatniejsze - np. na M15 poziom zostanie wybity a na D1 niezostanie to nawet zauważone.

Według książki moment zajęcia pozycji to moment całkowitego ukształtowania się formacji cenowej, czyli musi nastąpić wybicie najniższego punktu formacji (dołka) w przypadku formacji "M" oraz wierzchołka w przypadku formacji "W". Warto zwrócić uwagę, że ktoś kto handluje sygnał powinien otrzymać w momencie powstania pierwszej świecy odwrotnej na lokalnym ekstremum.

Nie możemy zapominać o analizie wolumenowej. Jeżeli tylko mamy dostęp do realnych danych na temat wolumenu to uważam, że sprawdzanie informacji o zainteresowaniu inwestorów jest mega istotnym elementem każdej analizy, a co za tym idzie tradingu. W przypadku omawianej formacji wolumen powinien kształtować się w następujący sposób:
1) Przy drugim podejściu pod wierzchołek w przypadku formacji "M" wolumen powinien być mniejszy niż przy pierwszym wierzchołki
2) Wolumen powinien znacząco wzrosnąć w momencie wybicia z formacji
3) Wzrost wolumenu podczas wybicia z formacji powinien być większy niż w przypadku pierwszego wierzchołka formacji

Pozycje możemy zajmować w 3 miejscach:
1) Po ukształowaniu się wierzchołka (musimy dostać sygnały z price action)
2) Po wybiciu formacji cenowej (tutaj często sygnał dostajemy z innych technik np. ichimoku)
3) W momencie ukształtowania się pełnego retestu (znowu do głosu dochodzą techniki price action)

Udanego handlu wszystkim!

  • 1
  • Comment
    0
ADD IMAGE