Inflacja w Polsce rośnie - Analiza techniczna

$0.04

0.20 $ earned

41 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
2 years ago

Fed zdecydowany na obniżkę stóp, z tego powodu cieszyć będzie się Trump i waluty rynków wschodzących, które powinny się umacniać. Obawy o światowy wzrost i wojna handlowa USA z Chinami utrzymuje wysoki poziom CHF/PLN. Kurs EUR/USD zakotwiczył w okolicach 1,13 rozstrzygnięcie, w którą stronę podąży kurs, nastąpi prawdopodobnie po posiedzeniu Fed na końcu lipca. Wielka Brytania i brexit czekają na nowego premiera.

EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Początek miesiąca na parze EUR/PLN upłynął pod znakiem wzrostu notowań o kilka groszy. Było to konsekwencją mocniejszego dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Teraz aktualnie widzimy trend boczny, a pasmo wahań znacznie się zmniejszyło i to też zasługa niezdecydowania inwestorów w wycenie EUR/USD. Kurs zakotwiczył tuż poniżej 1,13 i tak naprawdę nie wiadomo, w którą stronę podąży. Wydaje się, że taka sytuacja może się utrzymać aż do posiedzenia Fed zaplanowanego na koniec lipca. Niemal wszyscy analitycy oczekują cięcia stóp o min 25 pkt bazowych. Jeśli rzeczywiście do takowego ruchu dojdzie, to dolar może być słabszy i w efekcie wesprzeć waluty EM w tym złotego. Taki scenariusz mógłby się przełożyć na spadek kursu EUR/PLN do nawet poziomów ostatnich minimów, w okolice 4,23. Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, które mogłyby wesprzeć złotego, to z pewnością wyższa niż oczekiwana inflacja. Teoretycznie wynik na poziomie 2,6% przekracza cel inflacyjny i powinien skłonić RPP do podwyżki stóp w Polsce. To tyle, jeśli chodzi o teorię, która niewiele ma się do głosów członków Rady. Myślą oni raczej o obniżce stóp, by pobudzić wzrost gospodarczy, aniżeli o ich podwyżce. Według prezesa RPP, wzrost cen w tym okresie jest tylko typowym zjawiskiem sezonowym w Polsce, a w dalszej części roku inflacja powróci do celu. Bez wątpienia takie stanowisko nie jest czynnikiem przemawiającym na korzyść złotego. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie poziom 4,27.

CHF/PLN

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie EUR/PLN widać bardzo pozytywne nastawienie inwestorów do naszej waluty, taka sytuacja jest jednak mniej widoczna na wykresie CHF/PLN. Od początku lipca widzimy trend wzrostowy i tym samym systematyczną zwyżkę rat kredytobiorców. Kurs franka szwajcarskiego jest uzależniony od tego, czy mamy ryzyka na świecie. Takich nie brakuje, szczególnie biorąc pod uwagę wojnę handlową USA z Chinami, która może przynieść jeszcze wiele złego dla światowego wzrostu gospodarczego. Szczególnie dzisiejsze dane z Państwa Środka pokazują narastanie nadwyżki handlowej ze Stanami, co z pewnością nie ucieszy Trumpa. Cały czas tli się w powietrzu konflikt USA z Europą i nałożenie ceł na przemysł motoryzacyjny. Ugodziłoby to bardzo w ożywienie gospodarcze w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Stąd trudno o odreagowanie notowań franka i taki też scenariusz widzimy na notowaniach CHF/PLN. Wzrost zatrzymał dopiero poziom 3,85. Krajowej walucie na tej parze nie służy też sytuacja na skorelowanej z nią parze EUR/CHF gdzie widzimy spadek z 1,14 do 1,1050.
Ratunkiem może być obniżka stóp przez Fed, która byłaby wsparciem dla walut rynków wschodzących w tym złotówki.

USD/PLN

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Po osiągnięciu maksimum USD/PLN na poziomie 3,81 kurs nieznacznie odreagowuje i obserwujemy spadek o około 2 grosze. Jeszcze za wcześnie, by mówić o wyklarowaniu się większego trendu spadkowego, ale bez wątpienia szanse na to rosną, biorąc pod uwagę to, co dzieje się ostatnio w polityce monetarnej USA i w instytucji zarządzającej nią. Fed niemal na każdym kroku podkreśla gorsze prognozy wzrostu gospodarczego i słabsze otoczenie, chcąc obniżać koszt pieniądza, w zupełności nie patrząc na mocne dane z rynku pracy czy całkiem przyzwoitą stopę inflacji. Jeśli władze monetarne zdecydują się na taki krok, a oprócz tego Powell na konferencji będzie sugerował dalsze ruchy, to dolar w takiej sytuacji ucierpi. Biorąc to pod uwagę, wyklarowanie się większego trendu spadkowego na USD/PLN stanie się mocno realne, a tym samym zejście nawet w okolice 3,70. Oczywiście sprzyjać musi też wzrostowy układ na EUR/USD.

GBP/PLN

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie GBP/PLN widzimy wyrysowany kanał wzrostowy, choć nadal są to dość niskie poziomy i raczej jest to próba odreagowania notowań funta po rezygnacji premier May ze swojego stanowiska. Cały czas porozumienie Wielkiej Brytanii z UE tkwi w martwym punkcie. Zmieniło się tylko to, że o fotel premiera walczy już tylko dwóch kandydatów. Oboje jednak twierdzą, że 31 października Wyspiarze wyjdą ze strefy euro z lub bez umowy, oraz że handel bezcłowy z UE w razie twardego brexitu zostanie utrzymany. Takie zapowiedzi bez wątpienia sieją szereg niepewności i widać to doskonale w notowaniach funta, który cały czas jest pod presją. Nowy premier zostanie ogłoszony 23 lipca, ale czy spowoduje to przełom w negocjacjach? Na ten moment się na to nie zanosi. Dość słusznie ostatnio stwierdził Juncker z Komisji Europejskiej, że Wielka Brytania cały czas źle rozgrywa brexit, a ponadto, że za bardzo uwikłana jest we własnym ogródku politycznym. Alternatywy dla leżącej na stole umowy w dalszym ciągu nie ma. Wygląda więc na to, że być może dopiero po ogłoszeniu nowego premiera, sytuacja ruszy z miejsca. Do tego czasu trudno jednak będzie o mocniejsze wzrosty na funcie.

  • 1
  • Comment
    0
ADD IMAGE