Jak działa portfel bitcoina? część 3/4

$0.04

0.18 $ earned

37 views

Click to zoom in
BitBoy added a new post
4 years ago

Zmiany w portfelu a prywatność
Z założenia każda transakcja przy użyciu bitcoin pozostaje widoczna w głównym zbiorze nazywanym "łańcuchem"(blokchain). Prywatność zależy od bezpośredniego rozdzielenia miedzy portfelem a osobistą identyfikacją.
Każdy użytkownik który ma zdolność przypisania portfela do konkretnej osoby może zacząć snuć teorie na temat przepływu kryptowaluty między konkretnymi osobami. Użytkownicy portfeli utrudniają sprawę, kierując resztę z transakcji do nowo stworzonych portfeli, a jak już wiadomo portfeli można mieć nieskończenie wiele.
Żebyś lepiej zrozumiał element prywatności wyobraź sobie transakcje przesyłania środków z portfela A na portfel B. Jeśli reszta z transakcji wróci na portfel A, blok wyraźnie i w klarowny sposób pokazuje że osoba kontrolująca portfel A przesłała środki osobie kontrolującej portfel B.

Identyczna sytuacja jest w przypadku gdy portfel A dokonuje transakcji na kilka portfeli. np B i C. Każda transakcja związana z portfelem A jednoznacznie wskazuje na adres odbiorcy.

Z powyższej grafiki łatwo zauważyć, że portfel otrzymujący resztę to ten sam który był wysyłającym bitcoiny. Portfel odbiorcy jest jednoznaczny i łatwy do określenia.
Jeśli tożsamość osoby zarządzającej portfelem stanie się znana, tożsamość innych stron transakcji może również zostać poznana.

Portfel który wysyła transfer nie otrzymuje reszty
Teraz wisienka na torcie anonimowości bitcoina. Przelewamy z portfela A określoną kwotę na portfel B, a resztę kierujemy na swój portfel C. Dla obserwatora z zewnątrz wygląda to jak rozdzielenie BTC na 2 mniejsze części. Bez konkretnej wiedzy który z transferów to zapłata, a który to zwrot reszty wygląda to jak rozdzielenie salda rachunku A na 2 mniejsze rachunki B i C. Dodatkowo do tego dochodzi zarządzanie portfelami, nie wiemy który portfel należy do tej samej osoby, a który jest odbiorcą. Obraz transakcji staje się jeszcze bardziej skomplikowany jeśli portfel C dokona kolejnych transakcji.

Ktoś kto by chciał powiązać portfele z konkretnymi osobami, musiałby zebrać więcej dodatkowych informacji kiedy wszystkie strony transakcji prześlą resztę na nowo stworzone konta.
Zarządzanie wieloma portfelami to dość czasochłonne zajęcie, na szczęście odpowiednie oprogramowanie może robić to za nas.

Portfele i portfele na zwroty z transakcji.
1. Pojedynczy adres portfela - używa tego samego portfela do otrzymywania płatności jak i reszty z transakcji. Dodatkowe portfele można dodawać ręcznie lub gdy prywatny jest zaimportowany. Np Blockchain.info lub MultiBit

2.Losowo wybierane portfele- w tym sposobie zarządzania portfelami otrzymujemy pule losowo dla nas przydzielonych portfeli. Reszta z wykonanych transakcji trafia na nasz pierwszy pusty portfel, w tym momencie otrzymujemy kolejny, pusty, losowy stworzony dla nas portfel. Wszystko dzieję sie automatycznie co pozwala zaoszczędzić czasu, a co najważniejsze zwiększyć naszą anonimowość. Najbardziej znanym przykładem jest Bitcoin-Qt.

3.Deterministyczne tworzenie portfeli- sposób ten zawiera praktycznie nieskończoną ilość portfeli stworzonych tylko po to by otrzymywać resztę z transakcji. Najlepszym przykładem Electrum i Armory.

4. Portfele hybrydowe to mieszanka kilku strategii, używana w zależności od naszej potrzeby. Przykładami tu są MultiBit, Mycelium i Electrum
Zastanówmy się w jaki sposób brak zrozumienia " portfela resztowego" połączone z brakiem umiejętności zarządzania portfelem może wpłynąć na utratę cyfrowych środków lub ich kradzież.

  • 2
  • Comment
    0
ADD IMAGE