Kiedy nowy minister finansów? - Komentarz walutowy

$0.01

0.07 $ earned

36 views

InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
2 years ago

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawia się informacja o objęciu przez obecnego ministra finansów Mariana Banasia funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Oznaczałoby to konieczność znalezienia następcy na drugie najbardziej kluczowe z punktu widzenia rynków finansowych stanowisko w rządzie (zaraz po premierze).

Reorganizacja w Ministerstwie Finansów już latem?

Marian Banaś jest przedstawiany jako faworyt na stanowisko prezesa NIK. Swoją drogą jest on obecnie pracownikiem tego urzędu, ale przebywa od dłuższego czasu na bezpłatnym urlopie. Nie wiadomo, czy do zmiany miałoby dojść jeszcze przed jesiennymi wyborami, czy może dopiero po nich. Wymiana polityka na tym stanowisku jest bardzo istotna dla rynków, a niepewność w tym zakresie nie służy złotemu. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie ruchy osłabiające polską walutę. W ciągu dwóch dni złoty stracił względem euro dwa grosze, wyraźnie przebijając barierę 4,25 zł.

Członek RPP o polityce monetarnej

Eryk Łon w notatce wysłanej do PAP podzielił się swoimi przemyśleniami na temat stóp procentowych. Należy pamiętać, że jest to jeden z najbardziej “gołębich” członków RPP. Oznacza to, że jest zwolennikiem utrzymywania niższych stóp. Tym razem jako powód obniżki wskazał zagrożenie deflacją. W jego komunikacie pojawiają się również informacje o instrumentach niestandardowych, ale niestety nie precyzuje, czym dokładnie miałyby one być. Warto zwrócić uwagę, że wielu analityków spodziewa się cięć stóp procentowych, tym bardziej że niektóre państwa już wykonują takie działania. Ruch ten spowoduje, że deflacja raczej nie powinna być problemem. Zazwyczaj tani pieniądz zachęca do wydawania, a nie do oszczędzania, co zwiększa inflację. Jeżeli rzeczywiście doszłoby do obniżki stóp, to należałoby się spodziewać osłabiania złotego.

Chorwacja chce do strefy euro

Republika Chorwacji złożyła wczoraj formalny wniosek o wejście do “poczekalni” przed przystąpieniem do wspólnej waluty. Od momentu akceptacji tego wniosku przez eurogrupę przez dwa lata chorwacka kuna będzie musiała przebywać w “korytarzu” walutowym. Oznacza to, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Zagrzeb przyjmie euro w 2023 roku. Kurs europejskiej waluty nie zareagował na te informacje. Jednak nie można się temu dziwić, ponieważ na razie są to formalne ruchy, które były spodziewane już od dawna.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

  • 1
  • Comment
    0
ADD IMAGE
    Trading currencies and CFDs carries a high level of risk since leverage can work both to your advantage and disadvantage. As a result, CFDs may not be suitable for all investors because you may lose all your invested capital. You should not risk more than you are prepared to lose. Before deciding to trade, you need to ensure that you understand the risks involved taking into account your investment objectives and level of experience. Past performance of CFDs is not a reliable indicator of future results. Most CFDs have no set maturity date. Hence, a CFD position matures on the date you choose to close an existing open position. Seek independent advice, if necessary. The www.tradigdot.com portal, neither in whole nor in part, constitutes a recommendation within the meaning of the provisions of the Ministry of Finance Regulation of October 19, 2005. on information constituting recommendations regarding financial instruments or their issuers (OJ from 2005 No. 206, item 1715). The contents contained on the website do not meet the requirements set for recommendations in the meaning of the above-mentioned Act, eg they do not contain a specific valuation of any instrument, they are not based on any valuation method, nor do they specify investment risk.All strategies and ideas in the portal are opinions of users and are for information and educational purposes only. Historical results from the portal strategy do not guarantee the same results in the future.TradingDot © 2021