Krótka pozycja na EURSEK

$0.02

0.11 $ earned

56 views

Click to zoom in
Paweł Augustyn
Paweł Augustyn added a new post
4 years ago

Pokusiłem się chyba pierwszy raz w życiu o wystawienie pozycji na parze EURSEK. Wejście zgodnie z overbalance na górnym ograniczeniu (mniej więcej na 9.84878) zleceniem sell limit. Ewentualny SL na poziomie widocznego na wykresie strzału podaży (9.88596) z okolic 27 grudnia 2017. Póki co jeszcze nie aktywowane.

Potencjalny TP po przebiciu OB, będę chciał go potrzymać trochę dłużej, nie przesuwam SL ciasno, daje trochę więcej swobody.
Dlaczego akurat EURSEK. Zainteresowała mnie krótka prognoza dr Przemysława Kwietnia. Poniżej cytuję ją:

Euro jak na razie zalicza fenomenalny rok, zyskując w pierwszych 11 miesiącach wobec każdej waluty z koszyka G10. Szwedzka korona zajmuje drugie miejsce na podium tracąc wobec euro 3,5% - dosyć dużo, jak na walutę z tego samego bloku. Co ważniejsze, była to kontynuacja złej passy, która rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy EURSEK był notowany nieznacznie powyżej poziomu 8. Obecnie kurs pary znajduje się okolicy 10. Jednakże widzimy kilka czynników, które mogą sprawić, że EURSEK będzie spadać w 2018 roku.

Jeśli nie dojdzie do kryzysu na szwedzkim rynku nieruchomości, EURSEK niespecjalnie będzie mieć powód do wzrostu powyżej 10.

Historyczne poziomy na parze - w ciągu ostatnich 25 lat EURSEK poruszał się pomiędzy poziomem 8 a 10, za wyjątkiem ostatniego kryzysu finansowego, podczas którego kurs pary wystrzelił do niemal 12 i pozostał powyżej 10 przez większą część 2009 roku. Jednakże w tym okresie anomalie były obecne na wielu rynkach. Mając na uwadze, że para ponownie testuje okolice 10, historia może wskazywać, że zostanie utrzymany przedział z ostatniego ćwierćwiecza, a to zwiastowało by spadki.

Polityka monetarna - stopy procentowe w Szwecji są jeszcze niższe niż w strefie euro, ale w przeciwieństwie do EBC, Riksbank zamierza je podnieść już w 2018 roku. Rentowności 10-letnich obligacji są obecnie już o 30 punktów bazowych wyższe w Szwecji niż w Niemczech i patrząc na ten rynek nie widać podstaw dla ostatniego rajdu na EURSEK.

Sytuacja gospodarcza - koniunktura gospodarcza również nie uzasadnia słabości SEK. Inflacja w 6 miesiącach pomiędzy kwietniem oraz październikiem była o 0,5 punktu procentowego wyższa, a PMI dla przemysłu był lepszy o 4,1 pkt. Powodem do pewnego niepokoju może być rynek nieruchomości, ale dopóki światowa gospodarka będzie prosperować, nie powinno być to istotne dla notowań EURSEK.

  • 6
  • Comment
    0
ADD IMAGE