Nowy rok, stare bolączki

$0.32

1.60 $ earned

32 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
10 months ago

Analiza techniczna z dnia 07.01.2020

Świat tylko na chwilę wstrzymał oddech po zabiciu Sulejmaniego. Czym bliżej podpisania wstępnej umowy handlowej, tym mniejsze emocje ona budzi. Euro najtańsze od półtora roku. Złoty nie radzi sobie z inflacją.

USDPLN

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy

Dolar, mimo chwilowego wystrzału (i to dosłownego), wciąż pozostaje w defensywie. Inwestorzy szybko zreflektowali się, że ryzyko wylania się konfliktu po zastrzeleniu Kasema Sulejmaniego jest jednak mocno ograniczone. Wyraźnie widać to na wykresie dolara do złotego, gdzie kurs szybko wrócił do poziomów sprzed bombardowania. Kolejne groźby Iranu są traktowane z dużym dystansem, ze zrozumieniem, że takie słowa muszą paść, lecz póki nie idą za nimi czyny, to tematu raczej nie ma. Eskalacja wisi jednak w powietrzu i należy o niej pamiętać, jakikolwiek odwet za czwartkowy zamach może wywołać lawinę, przed którą inwestorzy na pewno będą chcieli się ukryć w bezpiecznych przystaniach. Ryzyko pozostaje wyraźnie asymetryczne, gdyż brak reakcji i wyciszenie nastrojów jest już zdyskontowane w cenach, a każdy kolejny wystrzał będzie oznaczać panikę.
Teoretycznie dolarowi mogłoby pomóc wstępne porozumienie w wojnie handlowej. Tak się jednak nie dzieje, po pierwsze dlatego, że ogranicza ono ryzyko globalnej recesji, więc wspiera bardziej ryzykowne aktywa, a po drugie… coraz więcej inwestorów je ignoruje. Cały czas nie wiemy, co będzie w nim zawarte i coraz więcej przesłanek mówi o tym, że nic nadzwyczajnego.

EURPLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Uspokojenie nastrojów widać również na parze złotego i euro. Wspólna waluta zeszła do poziomu 4,22 zł co oznacza, że jest najtańsza od przeszło półtora roku. Jest to wynik przede wszystkim wyciszenia globalnych ryzyk, które powoli pokrywają się kurzem, a do nowych inwestorzy wciąż podchodzą z dystansem. Euro na początku roku wyłamało dołem spadkowy korytarz, dochodząc do ważnego wsparcia przy 4,235 zł. Mimo chwilowego odbicia i nawet próby powrotu do wcześniej wyrysowanego korytarza kurs EURPLN kontynuuje spadki. Ważne jak się zachowa w nadchodzącym tygodniu i czy uda mu się potwierdzić naruszenie wyżej wymienionego wsparcia. Dziś obserwujemy słabość naszej waluty, która może sugerować, że złoty jeszcze nie jest gotowy, by zejść poniżej 4,20 zł.

CHFPLN

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Kurs franka szwajcarskiego od połowy grudnia znajduje się w wąskiej dwugroszowej konsolidacji. Co prawda na przełomie roku dwukrotnie próbował wybić się z niej górą, jednak oba podejścia szybko kończyły się fiaskiem. W tym tygodniu dla równowagi obserwujemy próbę ataku na dolne ograniczenie, jednak, jak na razie, z podobnym skutkiem. Złoty jest silny globalnym spokojem, jednak lokalnie kołdra staje się coraz krótsza i coraz więcej wskaźników makro ciąży naszej walucie. I to zaczynając od tych najważniejszych, czyli spadającej dynamiki PKB i coraz bardziej przyspieszającej inflacji. Ta ostatnia niebezpiecznie zbliżyła się do górnego odchylenie celu NBP, co może sugerować, że RPP powoli traci nad nią panowanie. Nie pomaga tu fakt zabetonowania obecnej Rady, która od lat powtarza, że nie będzie majstrować przy stopach procentowych za obecnej kadencji.

GBPPLN

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Funt po grudniowej przecenie na przełomie roku ewidentnie łapie oddech. Warto jednak zaznaczyć, w jakim rejonie dochodzi do obecnej konsolidacji. Na podobnych poziomach doszło do zatrzymania dużego ruchu wzrostowego w pierwszej połowie poprzedniego roku. Obecne wyciszenie jest na razie o wiele krótsze, jednak może być zapowiedzią kilkumiesięcznego przeciągania liny. Może to oznaczać powrót do retoryki brexitowej, kiedy to plotki, tym razem o okresie przejściowym, będą głównym determinantem zmian kursowych na funcie. Trwałe pokonanie wsparcia przy 4,96 zł może jednak zainicjować kolejny trend spadkowy, którego zasięg może dojść nawet do poziomu 4,70 zł.

  • 0
  • Comment
    0
ADD IMAGE