PMI dają nadzieję

$0.24

1.20 $ earned

24 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
last year

Analiza techniczna z dnia 02.12.2019

PMI dają nadzieję
Odbicie wskaźników PMI dobrym prognostykiem dla wyjścia z marazmu gospodarek europejskich. Wyższa aktywność gospodarcza naszego zachodniego sąsiada może przełożyć się na poprawę sytuacji również w Polsce. Losy porozumienia handlowego USA i Chin wciąż kluczowe dla notowań franka szwajcarskiego. Dolar cały czas mocny, ale czeka nas tydzień ważnych danych z USA. Straty funta w związku z sondażem pokazującym spadające poparcie konserwatystów.

EUR/PLN wykres godzinowy

Notowania EUR/PLN poruszają się w ramach krótkoterminowego kanału wzrostowego. Niemniej jednak po słabych dniach krajowej waluty i dojściu pod granicę 4.33 kurs dzisiaj zawrócił. Jest to konsekwencja wyraźnego odbicia wskaźników PMI na świecie. Sytuacja przypomina tą z marca/kwietnia tego roku, gdzie również wskaźniki mocno wzrosły. Szybko jednak okazało się, że poprawa ma liche fundamenty i doszło do ostrych spadków i ustanowienia nowych dołków. Z pewnością klimat luzowania monetarnego w Europie powinien służyć zwiększeniu aktywności produkcyjnej i pojawiania się wyższych zamówień. Pozostaje pytanie jak długo tani kredyt będzie wpływał pozytywnie na przedsiębiorców. Niemniej jednak odbicie u naszych zachodnich sąsiadów to dobry prognostyk i dla polskiej gospodarki, który może skutkować utrzymaniem poziomu 4% PKB. W efekcie powinno to również sprzyjać umocnieniu naszej waluty, która w poprzednim tygodniu oberwała rykoszetem, raz za temat kredytów frankowych w Polsce i niekorzystnych wyroków dla banków, jak również ogólnemu pogorszeniu klimatu inwestycyjnego na rynkach. Poprawa nastrojów powinna przynieść testowanie poziomu 4,30 w najbliższych dniach.

CHF/PLN wykres godzinowy

Na notowaniach pary CHF/PLN w ostatnich dniach dochodziło do całkiem sporych ruchów. Z jednej strony to konsekwencja presji na wzrost wynikającej z wyroku TSUE w sprawie frankowiczów. Kolejne wyroki są niekorzystne dla banków. Z drugiej kluczowym elementem są doniesienia z frontu wojny handlowej między USA a Chinami. Niby wszystko zmierza w kierunku wstępnego porozumienia, ale wciąż coś staje na przeszkodzie. Ostatnio było to poparcie protestujących w Hongkongu przez Trumpa, co nieco zdenerwowało stronę chińską. Poza tym wciąż inwestorzy otrzymują informacje o rozmowach, ale są one tak ogólnikowe, że powoli pojawia się niepewność co to porozumienie miałoby zawierać. Wydaje się jednak, że ruch w kierunku 4,00 na parze CHF/PLN jest mało prawdopodobny.

USD/PLN wykres godzinowy

Po osiągnięciu szczytu na parze USD/PLN w minionym tygodniu na poziomie 3,9339 widzimy odwrót. Zbiegło się to z powrotem głównej pary walutowej świata powyżej 1,10. Można w ogóle powiedzieć, że na EUR/USD nic się ciekawego nie dzieje a pasmo wahań jest dość wąskie. USD/PLN jest bliski testowania wsparcia na poziomie 3,90 w dniu dzisiejszym. Tydzień jest jednak całkiem ciekawy pod względem publikacji danych z USA. Indeksy ISM, ADP czy raport piątkowy z rynku pracy powinny wpłynąć na większą zmienność. Tym razem oczekuje się sporego wzrostu nowych miejsc pracy co może przełożyć się na większe rozczarowanie w przypadku niższej wartości. Poziomy oporu i wsparcia będą wyznaczać odpowiednio górna i dolna granica wyrysowanego kanału wzrostowego.

GBP/PLN wykres godzinowy

Funt w ostatnim czasie był na sporej fali wznoszącej. Doskonale widać zresztą to po notowaniach pary GBP/PLN, gdzie dominuje trend wzrostowy. Decydującym czynnikiem determinującym takie ruchy na funcie są sondaże na temat poparcia poszczególnych partii w planowanych wyborach za niecałe 2 tygodnie. Przewaga konserwatystów była dość spora i wynosiła nawet 15% nad Partią Pracy. Problem w tym, że sondaż w weekend znacznie odwrócił sytuację. Nagle konserwatyści stracili 7% a ich przewaga jest już nieznaczna i wynosi około 6%. Cała sprawa oczywiście kręci się wokół brexitu i tego czy Partia Pracy będzie w stanie zablokować działania Partii Johnsona. Oczywiście ostatni sondaż wystraszył inwestorów, gdyż znów wróciła niepewność, co by było, gdyby sondaż się sprawdził. GBP/PLN spadł nieznacznie bo tylko 4 groszy, ale wynikało to również ze słabości krajowej waluty w ostatnich dniach. Opór i wsparcie będą wyznaczać odpowiednio górne i dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

  • 0
  • Comment
    0
ADD IMAGE
    Trading currencies and CFDs carries a high level of risk since leverage can work both to your advantage and disadvantage. As a result, CFDs may not be suitable for all investors because you may lose all your invested capital. You should not risk more than you are prepared to lose. Before deciding to trade, you need to ensure that you understand the risks involved taking into account your investment objectives and level of experience. Past performance of CFDs is not a reliable indicator of future results. Most CFDs have no set maturity date. Hence, a CFD position matures on the date you choose to close an existing open position. Seek independent advice, if necessary. The www.tradigdot.com portal, neither in whole nor in part, constitutes a recommendation within the meaning of the provisions of the Ministry of Finance Regulation of October 19, 2005. on information constituting recommendations regarding financial instruments or their issuers (OJ from 2005 No. 206, item 1715). The contents contained on the website do not meet the requirements set for recommendations in the meaning of the above-mentioned Act, eg they do not contain a specific valuation of any instrument, they are not based on any valuation method, nor do they specify investment risk.All strategies and ideas in the portal are opinions of users and are for information and educational purposes only. Historical results from the portal strategy do not guarantee the same results in the future.TradingDot © 2021