Podsumowanie strategii udostępnionej na TradingDot.

$0.06

0.29 $ earned

58 views

Click to zoom in
Piotr Majda
Piotr Majda added a new post
4 years ago

Mniej więcej minął rok jak na portalu TradingDot mam podpięty jeden z moich rachunków, który można było na bieżąco śledzić. Pewnie większość z Was tego nie robiła ze względu na to, że przez cały rok wartość rachunku utrzymywała się na minusie, jednak mimo to, rachunek wylądował na +11% obecnie i tak, prawdopodobnie zostanie, ponieważ będzie migracja do nowszej platformy. https://tradingdot.com/pl/strategies/138-im-mniej-tym-lepiej

Źródło: Pixabay.com

Trading Dot pokazuje, że wynik jest na zero a w szczegółach, że +9,8 nie wiem skąd na różnica, jednak pozostałe linie statystyk zgadzają się z moim statmentem.

W kilku zdaniach poniżej opisuję dlaczego mimo utrzymywania wyniku ujemnego przez większość roku, wyszedłem na plus na tym rachunku.

Na początku jeszcze wspomnę, że rachunek odpowiada za część moich środków. Pozostały kapitał mam u innego brokera który zapewnia mi znacznie lepsze warunki handlu, dodatkowym celem jest nie trzymanie wszystkich środków na jednym rachunku. U drugiego brokera mogę rozgrywać publikacje danych, czy nie popularne pary walutowe, które bardzo lubię, a opisywany rachunek prowadzę pod polską marką, która jest strasznie droga, więc handel głównie był ograniczony do najpopularniejszych instrumentów.

Zarządzanie ryzykiem.

Tak jak wspominałem w jednym z wpisów “Daj sobie szansę” https://tradingdot.com/pl/traders/1067-piotr-majda/posts?post=230-kontrola-ryzyka-daj-sobie-szans%C4%99 na tym rachunku mimo wielu miesięcy nie powodzeń i nie wychodzenia na plus, dałem sobie szansę i realizowałem każdego stop lossa na założonym poziomie, ryzykując niewielką część kapitału. W statystykach możesz zobaczyć, że największa strata wynosiła -5%, w rzeczywistości było to -2,5%. Rachunek jest częścią kapitału do dyspozycji a średnie ryzyko jakie ponoszę na transakcje wynosi od 0,5% do 1%. Księgowanie start pozwoliło mi zachować kapitał do tego, aby dotrwać do transakcji, które przyniosą mi oczekiwany profit na rachunku. W tym przypadku trwało to dosyć długo, czego efektem jest też stres związanych z tym, że rachunek był publiczny. Jednak mimo, że większość transakcji była zaksięgowana na stracie zrealizowałem cel w postaci plusa na rachunku.

Oczywiście można, dyskutować z tym, czy to jest dobry wynik, czy słaby, można z pewnością robić lepsze, ale jak masz problem z wyjście na plus w swoim tradingu to niech ten rachunek będzie przykładem tego, że skrupulatne realizowanie niewielkich strat na rachunku mimo, że jest ich większość prędzej czy później przyniosą oczekiwany efekt.

“Ucinanie strat i małe ryzyko będzie powodować, że mamy szansę na kolejne zlecenia, które będą nam przynosić kolejne informacje o tym jak przenieść nasz trading na wyższy poziom.Jedna przetrzymana strata, jeden grid, czyli dokładanie do niezarabiających transakcji, niszczą całą naszą pracę, którą wykonaliśmy do tej pory.

Kontrola ryzyka jest nie tylko kolejnym krokiem do tego aby przejść z procesu nauki do rentownego tradingu, ale elementem obowiązkowym przed aktywacją każdego kolejnego zlecenia i głównym bohaterem naszej własnej teorii spekulacji.”
https://tradingdot.com/pl/traders/1067-piotr-majda/posts?post=230-kontrola-ryzyka-daj-sobie-szans%C4%99

Dziennik tradera.

W okolicy 180 zlecenia przyszedł pewien przełom dla rachunku, zwróć uwagę jak w pewnym momencie linia kapitału, zmieniła kierunek na północny a w końcówce mocno wystrzeliła do góry.

Źródło: Metatrader

W pewnym momencie, doszedłem do wniosków, że coś nie działa, linia kapitału ma tendencję tylko do kierunku południowego. Aby zidentyfikować problem zająłem się dokładną analizą mojego dziennika tradera, który prowadzę już od kilku lat. Po szczegółowym przeanalizowaniu transakcji zauważyłem, że mam zbyt duże oczekiwania co do zysków. Zmniejszyłem je do poziomu 2:1 a czasem 1,5:1 czy 1:1. Analiza transakcji i dziennika szybko zaprocentowała, już po kilku tygodniach zauważyłem, istotne zmiany i systematyczne odbijanie się krzywej kapitału w kierunku północnym.

Dziennik tradera to potężne narzędzie polecam prowadzić i analizować.

Konsekwencja, systematyka, ciężka praca.

Trading to ciężka, nudna i systematyczna praca jeżeli ma być skuteczna. Dla mnie trading to już codzienne zajęcie, każdego dnia siadam do analiz i przeglądu rynków. Uwielbiam tą pracę i przynosi mi sporo radości. Jednak czasem wiele dni może nie być dla nas pozytywnym doświadczeniem. Seria strat, może przeciągać się w nieskończoność, jednak mimo wszystko nie można się poddawać i z każdym dniem być gotowym do wykonania kolejnego zlecenia i ciągłej systematycznej pracy. Moja nagroda przy opisywanym rachunku przyszła dopiero przy trzy setnej transakcji. Nie byłoby jednak tego bez systematyki i konsekwencji działania.

Warunki handlu.

Spread to taka przewaga rynkowa naszego brokera, która czyni go kasynem, a dźwignia finansowa na dziewięć z dziesięciu osób pchnie w kierunku hazardu. Dlatego też w sposób rozsądny należy korzystać z dźwigni a przede wszystkim sprowadzając nasze oczekiwania na ziemię i realnych celów. Co do spreadu jeżeli masz drogiego brokera, zmień go na lepszego i tańszego. W wielu wypadkach może się okazać, że wykręcanie lepszych wyników będzie znacznie łatwiejsze.

Nie handluj dla przyjemności.

Grid, hedge i inne dziwne wynalazki, które w twoim tradingu dają Ci poczucie przyjemności i satysfakcji, ponieważ 80 czy 90% procent transakcji jest księgowana na plusie kończą się zawsze tym samym, zerowaniem Twojego konta. Zyskowny trading nie jest przyjemny w wielu przypadkach kończy się skutecznością poniżej 50% a główne zadanie polega na kontroli ryzyka i odpowiednim zarządzaniem kapitałem w celu jego ochrony. Tak, więc zyskowny trading to nie kończące się księgowanie małych strat.

Bardzo łatwo jest wpaść w iluzję tego, że znalazło się system, który daje przewagę, ponieważ masz bardzo dużą skuteczność, jednak w przyjemnych dla Twojego samopoczucia strategiach w których masz księgowane większości transakcji na plusie ryzyko zwiększa się nieadekwatnie do księgowanych zysków i prędzej czy później skończy się “matką wszystkich strat”. Moje konto, mimo, że większość czasu przynosiło mi niezbyt miłe uczucia zakończyło się bardzo dobrymi transakcjami.

Wytrwałości i profitów...pozdrawiam!

https://twitter.com/PiotrMajda

P.S. Poniżej dwa screeny z małych piramidek z ostatniego tygodnia, które tak wyciągnęły rachunek w ostatnich dniach :)

Źrodło: Metatrader

Źródło: Metatrader

 • 5
 • Comment
  2
ADD IMAGE
 • TradingDot
  TradingDot4 years ago

  Mamy jakiś chwilowy problem z wyświetlaniem wyniku, niedługo powinno być naprawione :)

  0
Trading currencies and CFDs carries a high level of risk since leverage can work both to your advantage and disadvantage. As a result, CFDs may not be suitable for all investors because you may lose all your invested capital. You should not risk more than you are prepared to lose. Before deciding to trade, you need to ensure that you understand the risks involved taking into account your investment objectives and level of experience. Past performance of CFDs is not a reliable indicator of future results. Most CFDs have no set maturity date. Hence, a CFD position matures on the date you choose to close an existing open position. Seek independent advice, if necessary. The www.tradigdot.com portal, neither in whole nor in part, constitutes a recommendation within the meaning of the provisions of the Ministry of Finance Regulation of October 19, 2005. on information constituting recommendations regarding financial instruments or their issuers (OJ from 2005 No. 206, item 1715). The contents contained on the website do not meet the requirements set for recommendations in the meaning of the above-mentioned Act, eg they do not contain a specific valuation of any instrument, they are not based on any valuation method, nor do they specify investment risk.All strategies and ideas in the portal are opinions of users and are for information and educational purposes only. Historical results from the portal strategy do not guarantee the same results in the future.TradingDot © 2022