Powrót ceny do śreniej czyli MR w praktyce

$0.54

2.70 $ earned

54 views

Click to zoom in
Piotr Kowalczyk
Piotr Kowalczyk added a new post
last year

Poniżej opisałem kilka przykładów( pozycji) oraz strategiaę do oglądania na żywo z zagrań metodą Mean Reversion, czyli powrotu do średniej kroczącej- moving averages.
Po krótce w kilku zdaniach. Metoda opierająca się na teorii, że każdy instrument finansowy porusza się w zakresie od niedowartościowania do przewartościowania. Przy małych ruchach możemy powiedzieć o korektach lub trendach niższego rzędu przy większych ruchach jest już to trend główny. Wg założeń po takich ruchach cena zawsze wraca do średniej kroczącej, gdyż to jest stan równowagi. Niebezpieczne w tej metodzie jest to, że chwila zapomnienia zmieni nasze transakcję w GRID z którego już nie wyjdziemy. Mając z góry ustalony plan działania bardzo prosto zbudować piramidę

Rodzaje średnich kroczących i ich ustawienia nie mają tu większego znaczenia. Najważniejsze jest aby analizować sytuację przez dłużysz czas używając tego samego wskaźnika. To znaczy bysmy analizowali zlecenia wg tych samych ustawień średniej kroczącej.
Największym problemem i wyzwaniem dla tradera w tej metodzie jest ucinanie strat.
I tu każdy sam musi podejmować decyzję kiedy ucinać pozycje stratne. Ja podejmuję decyzję o zamknięciu pozycji na podstawie czasu. Nie trzymam zleceń dłużej niż 15 dni handlowych. Każde zlecenia po tym czasie zamykam. Drugim wyznacznikime zamykania zlecenia stratnego jest osiągnięcie 2% starty kapitału początkowego.
Kompletnie nie zwracam uwagi na ilość zleceń na danym instrumencie czy ważne poziomy psychologiczne. Metoda Mean Reversion to mieszanka czystej statystyki i zarządzania kapitałem.

Na tym przykładowym koncie wykonanych zostało już 623 zlecenia, gdzie średni czas przetrzymywania otwartych pozycji to 65 godzin.
Miejsce( czas) kiedy zamykamy pozycje możemy określić na sztywno czyli np 100 pipsów, lub po przekroczeniu konkretnego poziomu wsparcia lub oporu.
Niestety każdy trader sam musi zdecydować o kilku rzeczach. Sam indywidualnie mysi wybrać:
Rodzaj średniej( wraz z ustawieniami)
Horyzont czasowy
Rodzaj instrumentów
Sposób zamykania transakcji
Wielkości pozycji
Moje ustawienia w tej startegii są następujące.
MA( Moving Averages) o okresie 25- bez żadnych przesunięć i opóźnień
TF jaki stosuje to 4H, chociaż ostatnio rozważam nad zmianą na D1 ze względu na dośc dynamiczne ruchu,a co za tym idzie "odsuwanie się ceny od śreniniej"
Waluty jakie biorę pod uwagę to :
EUR
GBP
USD
JPY

Link do strategii
https://tradingdot.com/pl/strategie-forex/handel-dlugoterminowy/do-sredniej/s371

 • 3
 • Comment
  5
ADD IMAGE
 • Emerald-FX
  Emerald-FXlast year

  Bardzo ładny wynik Piotrze, do pozazdroszczenia. Liczba transakcji imponująca, niestety w opisie metody nie znalazłem konkretnej informacji kiedy wchodzisz w pozycję. No i liczba otwartych aktualnie pozycji........uf, sporo tego, więc podejrzewam, że jedziesz na dużym lewarze , 500:1???. Ciekaw też jestem… Show more

  0
  • Piotr Kowalczyk
   Piotr Kowalczyklast year

   Dużo pytań a tak mało odpowiedzi ;).
   Kiedy wchodzę w pozycje. Kiedy cena odsunie się od średniej, im większe odsunięcie się od śreniej tym większa szansa na powrót.
   Co do wielkości pozycji to nie są to nano loty ale w znakomitej większości microloty. Wraz z otwieranymi kolejnym zleceniami i zwiększaniem…
   Show more

   0
 • Emerald-FX
  Emerald-FXlast year

  Ponad 600 transakcji? Uf, full time job czy addiction? :-)
  Nie przeglądnąłem wszystkiego, ale widzę transakcje również na USDCHF, EURGBP, pewnie na innych parach też się znajdą...oj Piotrze, ja lubię dokładność i solidność, a tu takie luzactwo w opisie :-)
  Piszesz: Miejsce( czas) kiedy zamykamy pozycje…
  Show more

  1
  • Piotr Kowalczyk
   Piotr Kowalczyklast year

   Chyba jedno i drugie ;), tylko nie wiem czego więcej

   1
 • Piotr Kowalczyk
  Piotr Kowalczyklast year

  Zwracam uwagę na odchylenie standardowe na EURUSD, przy takim odchyleniu zwiększa się szansa na powrót do średniej

  0