Problem coraz bardziej globalny

$0.14

0.70 $ earned

14 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
last year

Rośnie liczba państw, które nie radzą sobie z koronawirusem. Ryzyko pandemii dobija złotego. Euro znowu testuje 4,30, dolar coraz bardziej zbliża się do poziomu 4 złotych. Frank najdroższy od trzech lat. Drożeje nawet funt.

EURPLN

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Za nami zaskakująco intensywny początek roku na parze EUR/PLN. Para, która była jedną z najnudniejszych w poprzednim roku, w tym wzbudza znacznie więcej emocji. Przełom stycznia i lutego przyniósł blisko 10-groszowe umocnienie wspólnej waluty, które zostało zwieńczone wręcz podręcznikową formacją podwójnego szczytu. Przełamanie lokalnego wsparcia spowodowało dynamiczny ruch w dół i wystarczyło 30 godzin, by złoty odrobił większość strat. Później każdy kolejny ruch miał coraz mniejszy zakres i mogło się wydawać, że sytuacja wróci do zeszłorocznej normy. Zeszły tydzień jednak znów rozruszał kurs euro, czego efektem jest dzisiejsze testowanie poziomu 4,30 zł. Pułap jest o tyle istotny, że to w tych okolicach blisko miesiąc temu zarysowała się formacja podwójnego szczytu. Jest to nie tylko tegoroczne maksimum, ale również najwyższy poziom od początku grudnia. Rozpoczynający się właśnie tydzień może okazać się kluczowy dla tej pary, jeśli się okaże, że euro jest w stanie trwale pokonać ten opór, otwarta zostanie droga do kolejnego 10-groszowego ruchu w górę.

USDPLN

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Znacznie bardziej jednoznaczna sytuacja jest na dolarze, który drożeje praktycznie nieprzerwanie od początku roku. W tym okresie obserwujemy już 20-groszowy ruch. Co prawda, po tym, jak na koniec stycznia zarysowała się formacja głowy z ramionami, udało się nawet pokonać linię trendu. Kurs jednak błyskawicznie zanegował ten ruch, nie tylko powracając powyżej tej linii, ale również wychodząc na nowe maksima. Od tego momentu dolar regularnie ustala nowe szczyty, coraz wyraźniej zbliżając się do poziomu 4 zł. Obecnie do tej granicy brakuje mu już niecałe trzy grosze. Po drodze próżno szukać istotnych oporów więc wielce prawdopodobne, że jeszcze w tym tygodniu ten poziom będzie testowany. Wcześniej w historii wielokrotnie zdarzało się, że w tych okolicach kurs zawracał, więc przed nami ciekawy test. Globalna awersja do ryzyka na pewno nie pomaga złotemu, jednak trwa ona już wystarczająco długo, by można powoli myśleć o zmianie nastawienia.

CHFPLN

Wykres kursu franka do złotego, interwał 1-godzinowy

Na razie jednak świat odwraca się od ryzykownych aktywów, przypominając sobie choćby o szwajcarskim franku. Ten po korekcie na początku lutego wrócił do wzrostów, które jeszcze bardziej przybrały na sile po wybiciu korytarza przy okrągłych 4 złotych. W tamtym tygodniu udało się wybić na nowe maksima, po czym kurs doszedł do poziomu 4,06 zł. Patrząc na dynamikę obecnego ruchu trudno przewidywać, jak daleko może on sięgnąć, zwłaszcza że ostatni raz szwajcarska waluta była tak droga przeszło 3 lata temu. Jeżeli w najbliższym czasie nie uda się zapanować nad dynamiką epidemii koronawirusa niewykluczone jest, że poszukamy kursu ze szczytu w grudniu 2016 roku, kiedy frank kosztował 4,18 zł.

GBPPLN

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Osłabienie złotego widać także na wykresie GBPPLN, co jest o tyle zaskakujące, że funt zmaga się z własnymi wewnętrznymi problemami. Przede wszystkim cały czas nie cichnie dyskusja na temat ewentualnego cięcia stóp procentowych. Nie rozpieszczają też ostatnie odczyty makroekonomiczne, przez co brytyjska waluta na szerokim rynku pozostaje w defensywie. Niestety złoty jest po prostu jeszcze słabszy. W normalnych warunkach ostatnie odczyty inflacyjne powinny chociaż wywołać dyskusję na temat podniesienia kosztu pieniądza, tak się jednak w Polsce nie dzieje, a Rada Polityki Pieniężnej woli zaklinać rzeczywistość, niż realnie działać, przez co rodzima inflacja przez rynki jest odbierana jednoznacznie źle. Powoduje to, że funt cały czas utrzymuje się powyżej poziomu 5,10 zł.

  • 0
  • Comment
    0
ADD IMAGE