PROFESJONALNY TRADER: marzysz, aby zostać takowym?

$0.24

1.20 $ earned

239 views

Emerald-FX
Emerald-FX added a new post
2 years ago

...to poczytaj. Opinie osób, które pracowały bądź pracują dla OSTC. Ja sam o firmie dowiedziałem się podczas ostatniego FX Cuffs w Krakowie.
MM23
22.01.2019 18:31
Opinia
Pracowałem w OSTC, nie w Warszawie, ale wszędzie robota wygląda podobnie. Pierwsze pół roku faktycznie czegoś się uczysz, ale potem zdobywasz tylko doświadczenie. Jeśli utrzymasz się rok to faktycznie jest nieźle, ale z dziesięciosobowej grupy zostanie was 3-4. Po dwóch latach pewnie będziesz sam.
Kasa była bardzo słaba i dlatego wprowadzili te systemy podwyżek, bo już nikt nie chciał za to pracować. Zresztą jeśli nie jesteś wymiataczem, to pierwsze duże pieniądze (paredziesiąt tysięcy) zobaczysz po dwóch, może trzech latach. Do tego czasu może będziesz zarabiać 4 tysiące na rękę. Oczywiście żeby zarobić bonus musisz pokryć roczne koszty, które z roku na rok rosną. Ostatnio podnieśli je znacząco, bo giełdy dorzuciły koszty za przesył danych (tzw. feedy), a z tego co wiem to firma zaczęła też przerzucać niepokryte koszty z roku na rok, co dla młodego tradera jest już w ogóle masakrą. Koszty roczne zbliżają się teraz do 50 tys. funtów (kiedyś było to chyba nawet mniej niż 35 tys., ale teraz ciągle rośnie).
OSTC ma absurdalne wymogi, aby traderzy zwiększali wolumen transakcji z miesiąca na miesiąc i przy okazji więcej zarabiali, ale tak naprawdę nikogo nie wyrzucą jeśli będzie przynosił ok. 1000 funtów miesięcznie i 8-10 tys. transakcji. Dla kogoś kumatego do zrobienia, ale żadnego bonusa przy tym nie będzie. Natomiast będzie słuchał narzekania menedżerów, którzy są naciskani przez Warszawę, a ta jest ciśnięta przez Londyn czy Bombaj czy gdzie tam mają teraz centralę.
Po 5 latach jest "bonus lojalnościowy" kiedy wypłacają jakąś drobną kwotę za każdą transakcję, z czego może zrobić się spokojnie 40, a nawet i 100 tysięcy złotych, w zależności od tradera. I był to jeden z głównych powodów dla którego traderzy siedzieli tu latami, ale firma postanowiła przycwaniaczyć i teraz trzeba mieć pokryte koszty za okres tej "lojalki" - dla przeciętnego tradera totalna masakra. Kierunek jest taki, że moim zdaniem za pięć lat żadnych premii lojalnościowych nie będzie, albo dostaną ją ludzie, którym do niczego się nie przyda.
No właśnie - w firmie jest kilku wymiataczy. Głównie w Warszawie i Poznaniu, ale też w Gdańsku czy Krakowie. Robią bonusy po paręset tysięcy czy nawet milion i to na nich opiera się cały model biznesowy firmy. Reszta traderów robi tylko wolumen, aby firma miała rabaty na giełdach.
Ogólnie firmę polecić mogę za luźny klimat, ale stricte męski (mnóstwo bluzgów, dużo darcia gęby i żartów).
Problem polega na tym, że doświadczenie z OSTC jest niepraktyczne i jest to zamknięta droga. Jak spędzisz tu parę lat i nie zarabiasz dużych pieniędzy to nie ma to żadnego sensu. Widziałem tu wielu traderów, którzy trochę zarobili, potem zaczęło iśc gorzej i już bali się odejść, bo nie mieli innych perspektyw. A firma może zwolnić w każdej chwili, bo rynki są okrutne i nie trudno przyjąć paręnaście, paredziesiąt tysięcy funtów straty jednego dnia. Niby to wybaczą, ale w praktyce zarząd jest za granicą i ludzie są dla nich cyferkami.
Jeśli jest się kimś z głową na karku i otwartą głową to polecałbym szukać czegoś bardziej przyszłościowego i rozwijającego. To robota dla ludzi bez większych perspektyw i pomysłu na siebie, a za ilość czasu i męczarni w tradingu można spokojnie rozwinąć się w programowaniu czy excelu.
Jeśli ktoś ma jeszcze pytania to chętnie odpowiem.

 • 3
 • Comment
  6
ADD IMAGE
 • Emerald-FX
  Emerald-FX2 years ago

  @MM23 14.02.2019 16:39
  Jestem obecnym traderem OSTC i muszę przyznać, że "MM23" ma rację. Jesteśmy wyciskani na maksa, karmi się nas marzeniami. Trzyma nas 5-latka czy 2,5-latka. Jest coraz ciężej. Liczymy po cichu, że znowu pojawi się jakaś konkurencja i będzie można uciec, albo OSTC przestanie…
  Show more

  1
  • Larcz
   Larcz2 years ago

   Potraktuję ten post jako ostrzeżenie.Swoją droga ja myślałem ostatnio o remote prop trading firm nazwanej FTMO.Też biorą fee czy kaucje nazywajmy to jak tam trzeba najniższe fee to 150euro za dostęp do rachunku 10k usd i oczywiście 2 miesięczny trial czy się nadajesz.Jak się nadajesz i spełniłeś wymogi… Show more

   2
   • Emerald-FX
    Emerald-FX2 years ago

    Larcz, jak dowiesz się czegoś więcej to bądź tak miły i się podziel, chętnie poczytam, bo trochę nie rozumiem tych zasad. Co to znaczy spełnić wymogi? Jakie one są? No i czy znasz kogoś kto dla nich pracuje,- i mógłby być wiarygodnym źródłem informacji?
    A może wspólnymi siłami prześwietlimy tą firmę…
    Show more

    0
   • Larcz
    Larcz2 years ago

    Słuchaj najlepiej będzie na chwilę obecną podać po prostu link do ich strony i sobie zobaczysz a jak coś zdziałam to napiszę na portalu. https://ftmo.com/en/welcome/

    1
  • Dawid Augustyn
   Dawid Augustyn2 years ago

   Tak wygląda świat finansów i to w zasadzie nikogo nie powinno dziwić. Człowiek w tym wszystkim to tylko cyfra. Profesjonalny trading, polegający na kilku tysiącach transakcji miesięcznie absolutnie rozmija się z moim sensem życia. Trading w ujęciu średnioterminowym, tj. kilkadziesiąt transakcji rocznie… Show more

   1
   • Emerald-FX
    Emerald-FX2 years ago

    Witam Panowie i dziękuję za komentarze.
    Dawidzie, myślę, że to dobry temat do FX MAG, jeżeli znajdziesz odpowiednie osoby do przeprowadzenia wywiadu, tzn. jakąś która ma kiepskie doświadczenia i taką, która potrafi zarabiać tam większą kasę. Osobiście ja sobie nie wyobrażam przeprowadzanie kilkuset transakcji…
    Show more

    2