Przeceny juana i złotego - Komentarz walutowy

$2.40

11.41 $ earned

5704 views

InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
2 years ago

Komentarz walutowy z dnia 05.08.2019

Na rynki walutowe wraca wysoka zmienność. Po miesiącach względnego spokoju znów mamy duże zmiany. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiele gospodarek nie broni się wcale przed osłabieniem waluty, bo taki układ po prostu się opłaca.

Nagła przecena juana

Słabsza waluta na trudne czasy to w ostatnich latach częsta technika postępowania na świecie. Jeszcze w piątek za jednego dolara płacono 6,9 juana. Dzisiaj jest to aż 7,04. 2% różnicy to bardzo duża zmiana na rynku. Na tej parze walutowej ostatni raz tak duża zmienność miała miejsce w 2018 roku. Osłabienie juana jest reakcją na zapowiedzianą przez Donalda Trumpa kolejną porcję ceł na import towarów z Chin. Osłabienie juana częściowo rekompensuje stratę eksporterów. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że władze zwykle interweniowały w obronie juana, a tym razem tego nie zrobiły.

Czy frank dotrze do 4 zł?

Ostatnie dni to wyraźny wzrost kursu franka szwajcarskiego. Powody są dwa. Po pierwsze złotówka wyraźnie słabnie względem euro. Po drugie frank zyskuje na wartości. Oba te ruchy wywołane są strachem przed rozwojem sytuacji na świecie. Otwarte jak zwykle pozostaje pytanie, jak daleko ten ruch może dotrzeć. W ciągu tygodnia euro podrożało już względem złotego o ponad 6 groszy, a frank poszedł w górę ponad 10 groszy. Jeżeli ten ruch się utrzyma, to ostatnią nadzieją na niższe raty będzie interwencja na rynku Banku Szwajcarii. W dłuższej perspektywie osłabienie złotego pozwoli nam spokojnie przetrwać ewentualny kryzys.

Kolejne rekordy złota

Kurs złota po raz kolejny ustanawia maksima. Kruszec ten jest najdroższy od po ponad 6 lat i nie zanosi się, by miał w najbliższym czasie tanieć. Co prawda wydobycie wciąż rośnie, ale nie wystarczająco szybko, by sprostać popytowi. Nie bez znaczenia są też duże zakupy złota przez banki centralne. Dlaczego cena złota szybuje w górę? W czasach charakteryzujących się zwiększonym ryzykiem inwestycje alternatywne stają się coraz popularniejsze. Patrząc na słabsze odczyty na zachodzie nie można się więc dziwić, że pewne aktywa idą w górę.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

  • 2
  • Comment
    0
ADD IMAGE