RBA zapowiada dalsze cięcia stóp, kurs AUD/USD spada

$0.02

0.11 $ earned

56 views

Click to zoom in
Marcin Kiepas
Marcin Kiepas added a new post
2 years ago

Dalsze obniżki stóp procentowych w Australii są prawdopodobne – taka jest najważniejsza konkluzja płynąca z opublikowanego dziś w nocy protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). Posiedzenia, które również taką obniżką kosztu pieniądza się zakończyło. RBA w protokole zwraca uwagę nie tylko na pogorszenie sytuacji na rynku pracy w Australii, co jest “szczególnie ważnym” czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o łagodzeniu polityki monetarnej, ale również na eskalację wojen handlowych na linii USA-Chiny. W opinii banku tworzy to ryzyka dla światowej gospodarki.

Publikacja zepchnęła kurs AUD/USD do najniższych poziomów od stycznia 2016 roku. Dzisiejszy spadek był też 5. kolejnym dziennym spadkiem tej pary. Jeżeli dodać do tego wczorajsze przełamanie majowego minimum (0,6865) i ogólnie nieciekawy dla popytu obraz na wykresie dziennym, to jest duże ryzyko, że wspomniany dołek ze stycznia 2016 (0,6827) nie zatrzyma spadków. Nawet pomimo tego, że zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, w środę amerykański Fed powinien znacząco złagodzić swoją retorykę, sugerując przyszłe cięcia stóp procentowych w USA.

Aktualny układ sił na wykresie dziennym AUD/USD sugeruje jako scenariusz minimum atak tej pary na poziom 0,68.

Protokół z posiedzenia RBA nie był jedynym ciosem zadanym w nocy dolarowi australijskiemu. Negatywną wymowę też miały dane z tamtejszego rynku nieruchomości. W I kwartale br. indeks cen nieruchomości spadł o 3 proc. w relacji rocznej. T o mocniej niż zakładano (-2,4 proc. R/R). W ostatnim kwartale 2018 roku spadek ten sięgnął 2,4 proc.

  • 3
  • Comment
    0
ADD IMAGE