Rekordy obligacji. Maksima franka

$0.07

0.34 $ earned

17 views

InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
2 years ago

Komentarz walutowy z dnia 12.08.2019

Inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc dla swoich pieniędzy, więc wszystkie inwestycje uważane za niskiego ryzyka idą w górę. Dotyczy to zarówno obligacji, jak i tzw. “bezpiecznych walut” czy kruszców.

Historyczne rekordy polskich obligacji

Rentowność polskich obligacji spadła poniżej 2%. Tak nisko była tylko raz, pod koniec 2014 roku. Rentowność obligacji to minimalna premia, jakiej oczekują inwestorzy, by warto było zainwestować w obligacje. Niska rentowność oznacza, że polskie papiery dłużne są bardzo atrakcyjne dla zewnętrznych inwestorów. Nigdy bowiem nie oczekiwali oni tak niskiej premii za trzymanie swoich pieniędzy w naszych obligacjach. Warto zwrócić uwagę, że rentowności obligacji spadają na całym świecie, nie tylko w Polsce. Niemieckie papiery przebiły już poziom -0,5%. Oznacza to, że inwestor jest skłonny dopłacić, by przetrzymać pieniądze w euro, ponieważ trzymanie ich w gotówce będzie jeszcze droższe.

Frank znów idzie na 4 zł

Kurs franka, po chwilowym uspokojeniu się na początku zeszłego tygodnia, znów idzie w górę. Obecnie znajduje się powyżej poziomu 3,97 zł, mniej więcej na tej samej wysokości co maksimum podczas ostatniego ruchu wzrostowego. Tak drogi CHF widzieliśmy ostatnio w pierwszej połowie 2017 roku. Dlaczego waluta Szwajcarii tak drożeje? Inwestorzy uważają ją za bezpieczne miejsce do inwestowania kapitału na trudne czasy. W rezultacie im gorzej na rynkach i im widmo recesji bliżej, tym więcej zapłacą kredytobiorcy walutowi. Uratować może ich decyzja Banku Szwajcarii o osłabieniu swojej waluty, co zapewniłoby gospodarce chwilę oddechu.

Niespodziewane dane z kanadyjskiego rynku pracy

Zaskakujące okazały się piątkowe odczyty dotyczące sytuacji na rynku pracy w Kanadzie. Bezrobocie wzrosło do 5,7% z 5,5% pomimo oczekiwanej stabilizacji. Do tego fatalnie wypadła zmiana zatrudnienia - zamiast wzrostu liczby miejsc pracy o 12,5 tysiąca, nastąpił spadek o 24,2 tysiąca. Dolar kanadyjski początkowo zareagował na to dużą zmiennością, ale finalnie wrócił do niemal tego samego poziomu co przed publikacją danych.

Dzisiaj dni wolne w Japonii oraz Turcji, a w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

 • 2
 • Comment
  4
ADD IMAGE
 • Emerald-FX
  Emerald-FX2 years ago

  Niemieckie papiery przebiły już poziom -0,5%. Oznacza to, że inwestor jest skłonny dopłacić, by przetrzymać pieniądze w euro, ponieważ trzymanie ich w gotówce będzie jeszcze droższe.........sorry, ale w przypadku obligacji nie chodzi o koszt przetrzymywania gotówki tylko o gwarancje :-)
  Jako ciekawostkę…
  Show more

  0
  • InternetowyKantor.pl
   InternetowyKantor.pl2 years ago

   Bank Szwajcarii jest w o tyle komfortowej sytuacji, że jego interwencja polega na zakupie walut obcych za samodzielnie produkowane pieniądze. Analitycy wskazują, że zmiany poziomu depozytów sugerują, że ostatnimi tygodniami na rynki musiało trafić w ten sposób około 6 mld CHF. Nie jest to kwota, która… Show more

   0
 • Emerald-FX
  Emerald-FX2 years ago

  CHFPLN prawdziwym problemem byłaby sytuacja gdyby taki ruch spotkał się z minimami na EURCHF .........
  ciekawe...chciałbyś rozwinąć tą myśl, bo tak najprawdopodobniej się stanie. Oczywiście jest możliwa sytuacja kiedy euro traci w stosunku do franka, a złotówka zyskuje, ale to jest tak mało prawdopodobne…
  Show more

  0
  • InternetowyKantor.pl
   InternetowyKantor.pl2 years ago

   Po pierwsze uważamy, że NBP raczej nie będzie zainteresowany obroną złotego przez podnoszenie stóp procentowych. Droższe kredyty i słabsza waluta to dwie rzeczy, które szkodzą wzrostowi gospodarczemu w rezultacie można się spodziewać nacisków politycznych by stóp nie podnosić.
   Po drugie, by frank osiągnął…
   Show more

   0