Smart Money vs Dumb Money

$0.72

3.45 $ earned

69 views

Emerald-FX
Emerald-FX added a new post
2 years ago

Dumb Money, czyli Ty i ja, tzn. drobni indywidualni inwestorzy, Smart Money to duże instytucje finansowe, czyli banki, hedge funds, itp.
Kiedy giełdy idą ponadprzeciętnie do góry, a przysłowiowi taksówkarze lub fryzjerzy, oraz przedstawiciele innych zawodów, nie mających nic wspólnego z inwestowaniem, zaczynają mówić o tym w co inwestują i zaczynają Ci doradzać w co ulokować kasę to podobno znak, aby spieprzać z giełdy.
Często tych niedokształconych finansowo klientów obwinia się za bańki giełdowe, ale czy aby słusznie?
Ja będąc jednym z tych frajerów bynajmniej nie kupuję, wręcz przeciwnie, patrzę na wykres i myślę, że to wszystko odjechało i czas już shortować, więc podejrzewam, że większość indywidualnych tzw. detalicznych inwestorów, którzy przynajmniej pofatygowali się, aby rzucić okiem na wykresy, myśli podobnie, bo według mnie trzeba mieć nieprzeciętne jaja, aby przy tak wygórowanych wycenach wchodzić w longi.
Więc moje pytanie: jeżeli te rynki do góry nie pchają tacy jak ja, czy Ty, czyli DUMB MONEY, to kto?
Muszą to być ci ze SMART MONEY.
I w sumie to jest całkiem logiczne. 'SMART MONEY zapewne mają dostęp do danych, które pozwalają im ocenić ile jest shortów na indeksach i skąd one się biorą, tzn. ocenić jaki udział w tych shortach mają indywidualni inwestorzy oczekujący na korektę. Wiadomo, że większość z nich ma albo za małe konta, albo zbyt słabe nerwy i wcześniej lub później zacznie wypadać z łańcucha pokarmowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że widzą gdzie są zlecenia, między innymi SLs. Mają więc mnóstwo informacji, aby wiedzieć jak takich jak ja ze-squeeze'ować.
My shortujemy, oni kupują nasze shorty, bo wiedzą, że jak na indywidualnych rachunkach przyjdą margin calls to wówczas to co kupili drogo odsprzedadzą takim jak ja jeszcze drożej.
Ciekaw jestem tylko w którym miejscu jest ten punkt nasycenia, czy też zrównoważenia, kiedy shortów przestanie przybywać, a SMART MONEY zaczyna ryzykować zostania z długimi przewartościowanymi pozycjami? Ale SMART MONEY nie bez powodu tak się nazywa, swoje długie pozycje z pewnością jakoś zabezpieczają np. poprzez opcje, co byłoby relatywnie niedrogo i bezpiecznie.
Inne pytanie, to jak ta spirala wzrostu długo może się nakręcać?
Teoretycznie, absurdalnie długo, bo na każde wyczyszczone konto znajdzie się paru nowych myślących, że właśnie teraz przyszedł ten moment i zacznie shortować, bo będą święcie przekonani, że teraz właśnie jest ten czas.
I tu przychodzi mi na myśl moje ulubione przysłowie:
Giełda może być znacznie dłużej nieracjonalna niż może to wytrzymać twoje konto.
No cóż, ściskam pośladki i shortuję dalej. Właśnie dodałem kolejną pozycję :-)
POST zainspirowany moim niefortunnym, bo nieplanowanym, wpakowaniem się w grid na Nasdaq.
Co prawda do wyczyszczenia konta jeszcze trochę brakuje, ale wcale nie jestem pewien jak to się skończy. Mam jeszcze trochę miejsca nim zacznie nadgryzać mi mój oryginalny depozyt, ale już zabrało mi większość z wypracowanych w tym roku zysków i ….kurde, nie ma się czym chwalić :-(

 • 5
 • Comment
  3
ADD IMAGE
 • wieslaw moskalski
  wieslaw moskalski2 years ago

  znowu nie jest tak zle chyba napewno nastapi kiedys korekta glebsza i wtedy odrobisz straty ,no ale wydaje mi sie patrzac na Twoja strategie--chyba opisujesz LONG-TERM --to przy zabezpieczeniach stop losem glebokim, to wyszedlbys na dobrym plusie bo duzo bylo trafnych pozycji nie pouczam Ciebie tylko… Show more

  2
  • Emerald-FX
   Emerald-FX2 years ago

   to przy zabezpieczeniach stop losem glebokim,........przyznam, że bardzo mało precyzyjne stwierdzenie i nie wiem, co masz na myśli, mogę się tylko domyślać.
   Gdyby brać twoje słowa dosłownie, to zabezpieczam się SL najgłębszym jakim mogę, czyli jego brakiem, ale chyba nie o to Ci chodziło :-)
   Jak wiesz…
   Show more

   0
   • wieslaw moskalski
    wieslaw moskalski2 years ago

    o glebokim SL mialem na mysli taki SL ktory nie odrazu wybije ,na przyklad 50 do 90 pips,no ale kazdy orze jak moze ,dlatego mysle ze wszystko dobrze sie skonczy.pozatym nie wiem czy zamkniesz wszystkie zlecenia tak jak co roku i zaczniesz isc w gore tak jak to robiles do tej pory, dlatego nie udzielam… Show more

    0