Szokujące dane z gospodarki - Analiza techniczna

$0.09

0.45 $ earned

9 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
2 years ago

Początek tygodnia nie napawa optymizmem. Wzrost awersji do ryzyka jest dobitnie zauważalny na złotym, który traci do głównych walut. Europejska gospodarka zaczyna coraz mocniej zwalniać, a na horyzoncie trudno dostrzec jakiekolwiek rozwiązania starych konfliktów.

CHF/PLN
Atak na nowe maksima zatrzymany. W poniedziałkowe przedpołudnie kurs franka szwajcarskiego znalazł się w okolicy tegorocznych maksimów, jednak opór przy poziomie 4,04 zł skutecznie zatrzymał dzisiejszy rajd CHF. Słabość złotego wobec szwajcarskiej waluty wynikała z fatalnych odczytów makroekonomicznych z europejskiej gospodarki oraz obaw przed orzeczeniem TSUE w sprawie kredytów frankowych. Oczywiście nie są to jedyne powody osłabienia rodzimej waluty. Wyżej wymienione wydarzenia były jedynie kolejnymi cegiełkami budującymi mur niechęci do inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa. Nie należy bowiem zapominać, że wciąż nierozwiązane (i nadal bez perspektywy wyjścia z impasu) pozostają kwestie związane z wojną handlową czy też brexitem. Kilka godzin po dzisiejszych odczytach notowania CHF/PLN powróciły w okolice 4,01 zł. Warto jednak pamiętać, że nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowym, a liczba niepewności rynkowych tylko i wyłącznie rośnie.

EUR/PLN
Euro przy tegorocznych maksimach. Tuż po publikacji danych z europejskiej gospodarki kurs EUR wystrzelił w okolice tegorocznych maksimów. Jednak opór w okolicy poziomu 4,40 zł nie został pokonany, a kurs powoli zaczął się cofać. Aktualnie za wspólną walutę musimy zapłacić 4,38 zł. W tej chwili PLN znajduje się w dużej mierze pod presją hamującej gospodarki na Starym Kontynencie. W godzinach porannych odczyt indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro wyniósł zaledwie 45,6 pkt, co ewidentnie wskazuje na problemy tego sektora. Dodatkowo złotówce ciąży bardzo słaby wynik niemieckiej gospodarki, gdzie ten sam odczyt wyniósł jedynie 41,4 pkt. Nieco lepiej radzi sobie sektor usług, ale tutaj tendencja też nie napawa optymizmem. Już w poprzednim tygodniu na interwencję zdecydował się Europejski Bank Centralny, obniżając stopę procentową i ponownie wprowadzając program skupu aktywów. Na skutki tej decyzji trzeba jeszcze chwilę poczekać, a tymczasem wyhamowanie europejskiej gospodarki będzie miało negatywny wpływ na wycenę polskiej waluty.

USD/PLN
Mocny dolar. Przed południem notowania USD/PLN znalazły się w najwyższym punkcie od ponad 2 lat. Przez chwilę za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić ponad 4,00 zł. Kilkugroszowy skok notowań był spowodowany (podobnie jak w przypadku pozostałych głównych walut) tragicznymi odczytami z europejskiej gospodarki, które wywołały wzrost awersji do ryzyka, a tym samym odwrót inwestorów od złotówki. Ponadto w ostatnim czasie kurs USD/PLN kształtowany jest przez doniesienia z frontu wojny handlowej między USA a Chinami. W tej sprawie w weekend napłynęły kolejne negatywne informacje. Okazało się, że prezydent Donald Trump odrzuca możliwość przyjęcia częściowego porozumienia z Chińczykami, co poskutkowało natychmiastowym odwołaniem wizyty przedstawicieli Państwa Środka w Waszyngtonie, gdzie mieli przystąpić do kolejnej tury negocjacji. Zatem po raz kolejny jakakolwiek możliwość osiągnięcia kompromisu została odrzucona i nikt nie ma pojęcia na jak długo. Wygląda na to, że nie pozostaje nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać kolejnych doniesień. Wszak wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić do nieprzewidywalności obecnego lokatora Białego Domu.

GBP/PLN
Okres wyczekiwania. Do ustalonego terminu opuszczenia szeregów UE przez Wielką Brytanię zostało niewiele ponad miesiąc. Tymczasem notowania funta wobec złotówki rosną. Dzisiejsze umocnienie brytyjskiej waluty spowodowane było fatalnymi odczytami europejskich indeksów PMI. Niemniej mogłoby się wydawać, że panująca niepewność związana z negocjacjami umowy brexitowej oraz wydarzenia w Izbie Gmin powinny osłabiać funta. Ten jednak stopniowo zyskuje na wartości, odrabiając już praktycznie większość ostatniego ruchu spadkowego. Dziś w szczytowym momencie jego cena wynosiła nawet 4,98 zł. Czyżby inwestorzy nie tracili jeszcze nadziei na jakieś porozumienie przedstawicieli Unii z Borisem Johnsonem? W najbliższych dniach premier Wielkiej Brytanii prowadzić będzie rozmowy podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku. Wydaje się, że wiara w dokonanie czegoś niezwykłego w niespełna 40 dni, czego nie udało się dokonać jego poprzedniczce przez długie miesiące, staje się powoli wiarą w cud.

  • 0
  • Comment
    0
ADD IMAGE