Trump odbiera nadzieję?

$5.89

29.45 $ earned

589 views

Click to zoom in
InternetowyKantor.pl
InternetowyKantor.pl added a new post
last year

Analiza techniczna z dnia 12.11.2019

Zgodnie z zasadą “dziel i rządź” prezydent USA postanowił znowu pokazać, jak silnym jest graczem i mimo doniesień z zeszłego tygodnia o bliskim zawieszeniu broni w wojnie handlowej, Donald Trump jest wciąż daleki od złożenia podpisu pod wstępną umową. Po deklaracji Nigela Farage’a o wycofaniu kandydatów Partii Brexit z niektórych okręgów wyborczych, Konserwatyści są coraz bliżej przejęcia większości w parlamencie po grudniowej elekcji. Na głównych parach walutowych z polskim złotym obserwujemy w ostatnich dniach osłabienie PLN, co można interpretować jako korektę wcześniejszych wzrostów lub sygnał możliwego przełączenia inwestorów na “risk off”.

USD/PLN

Od ponad tygodnia dolar wykazuje w stosunku do złotego wyraźny trend wzrostowy. Pokonał w tym czasie dystans 8 groszy i przynajmniej na razie nie zamierza się zatrzymywać. Kolejny wyraźny opór jest możliwy w okolicach 3,90 zł, czyli przy poziomie widzianym ostatnio w połowie października. Głównej przyczyny umacniania się USD należy szukać w napływających informacjach z frontu wojny handlowej. Rynki reagują entuzjastycznie na każdą pozytywną wiadomość lub nawet pogłoskę związaną z możliwym amerykańsko-chińskim porozumieniem. W zeszłym tygodniu wydawało się, że rzeczywiście przynajmniej wstępna umowa jest już blisko, ale w przypadku prezydenta USA nie można być niczego pewnym. Donald Trump stwierdził, że nie podjął jeszcze decyzji o wycofaniu wcześniej wprowadzonych ceł, a jest to warunek postawiony przez stronę chińską, która chce wprowadzić zapisy dotyczące wzajemnej, stopniowej likwidacji taryf do negocjowanej “pierwszej fazy” umowy. Amerykański przywódca podkreślił, że to Chińczykom zależy bardziej na porozumieniu i zapewne dlatego zamierza wykorzystać (w jego mniemaniu) swoją silniejszą pozycję negocjacyjną. Jeśli Trump będzie obstawał przy swoim, to jakakolwiek ugoda może ponownie oddalić się w nieokreśloną przyszłość, a na horyzoncie jest już zapowiadany wcześniej pakiet kolejnych ceł, które miałyby wejść w życie w połowie grudnia. Dlatego warto uważnie śledzić doniesienia zza oceanu, ale nawet negatywny scenariusz i dalsza eskalacja konfliktu nie musi oznaczać osłabienia dolara, ponieważ w takim wypadku inwestorzy mogą przełączyć się na “”risk off”, a wtedy USD ma wszelkie powody do utrzymania wzrostowego trendu.

GBP/PLN

Funt od pewnego czasu znajduje się w ok. 4 groszowym trendzie bocznym, z którego próbował się już dwukrotnie przebić w dół na przełomie października i listopada, ale oba te ruchy zostały szybko zanegowane. Na otwarciu tego tygodnia podjął kolejną próbę, tym razem wybicia do góry i przynajmniej na razie udaje mu się utrzymać na poziomie ok. 4,98 zł. Jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do wyraźnej korekty, to możliwy jest atak na psychologiczną barierę 5 zł, bądź utworzenie nowego trendu bocznego, tym razem ograniczonego (w przybliżeniu) na poziomach 4,9650 zł i 4,9870 zł.
Doniesienia z Wysp koncentrują się oczywiście na brexicie i związanych bezpośrednio z nim przyspieszonych wyborach parlamentarnych (już trzecich od momentu referendum nt. wyjścia z UE). GBP w tej chwili pomaga deklaracja lidera Partii Brexit Nigela Farage’a, który w weekend zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wystawi kandydatów w prawie połowie okręgów (w tej elekcji obowiązują okręgi jednomandatowe), w których 2 lata temu wygrała Partia Konserwatywna. Zamiast tego skupi się na walce z formacjami, które w razie porażki torysów, zapowiadają rozpisanie drugiego referendum brexitowego (do tej grupy dołączył w ostatnich dniach lider Partii Pracy Jeremy Corbyn), któremu zdecydowanie przeciwne są wszystkie siły “pro-leave”. Deklaracja Farage’a przybliża zatem Borisa Johnsona do uzyskania samodzielnej większości w Izbie Gmin, co może być równoznaczne z przyjęciem wynegocjowanej ostatnio umowy i opuszczeniem Wspólnoty do końca stycznia. Gdyby to inwestorzy mieli decydować, to wybraliby pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii, ale w tym momencie na poprawę sentymentu do GBP działa każda informacja, która daje nadzieję, że trwająca już kilka lat saga brexitowa znajdzie swoje zakończenie, a tym samym z rynku zniknie niepewność. Wydaje się, że gorsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Wysp nie mają w tej chwili większego wpływu na kurs funta.

EUR/PLN

Euro już od początku listopada próbuje zanegować wcześniejszy ruch spadkowy, który rozpoczął się w pierwszych dniach października i powoli, acz sukcesywnie pnie się do góry. Korytarz jest jednak bardzo wąski, dlatego trudno jeszcze mówić o wyraźnym trendzie. Jeśli EUR wybije ograniczenie znajdujące się w okolicach 4,278 zł, to może spokojnie kontynuować marsz w kierunku 4,29 zł. Gdyby ruch wzrostowy został zatrzymany, to pierwszego wsparcia dla PLN możemy szukać trochę powyżej 4,25 zł. Ostatecznie jednak mogą to być wszystko ruchy w ramach lokalnej konsolidacji.
Wspólnej walucie zaczęły wreszcie pomagać wskaźniki makroekonomiczne, które w zeszłym tygodniu w dużej mierze wypadły powyżej oczekiwań. Jeśli w nadchodzących dniach kolejne odczyty, w tym PKB Niemiec i całej strefy euro także będą lepsze od prognoz, to ruch w górę na parze ze złotym może zyskać jeszcze silniejsze fundamenty. Dodatkowym impulsem dla wzrostów EUR może być rozwój sytuacji na froncie wojny handlowej. Jeżeli prezydent Trump wycofa się z deeskalacji konfliktu, to na rynki wróci dobrze już znany niepokój, a w takim wypadku inwestorzy prawdopodobnie zaczną wycofywanie się z rynków wschodzących i kurs euro może pójść wyraźniej w górę.

CHF/PLN

Wydaje się, że frank po odbiciu na początku listopada od poziomów lekko powyżej 3,85 zł, także zanegował miesięczny ruch spadkowy i rozpoczął marsz w górę. Jeśli skutecznie pokona poziom 3,90 zł, z którym próbuje się mierzyć od dwóch dni, to kolejne w miarę wyraźne ograniczenie czeka go w okolicach 3,92 zł.
Jeśli kurs franka traktować jako wyznacznik rynkowego sentymentu, to możemy być właśnie świadkami zmiany nastawienia inwestorów i odpływu kapitału w stronę safe haven, w tym CHF. Niestety dla PLN nie widać w tej chwili silnych fundamentów, ponieważ obraz amerykańsko-chińskiego konfliktu handlowego w dalszym ciągu jest niejasny, a trudno złotemu szukać oparcia w EUR, które także traci w stosunku do głównych walut lub w najlepszym wypadku (np. w parze z GBP) znajduje się w trendzie bocznym.

  • 1
  • Comment
    0
ADD IMAGE